fb

Blog

Gebelikte Sağlıklı Yaşam Hem anne hem de bebeğin sağlığı için gebelerin sağlıklı beslenmesi ana konulardan biridir.
23.11.2021
Gebe Olduğumu Nasıl Anlarım? Gebelik Belirtileri Nelerdir? Beklenen adet döneminde adet görmemek gebelik şüphesi uyandıran bir bulgudur. Bu durumda kanda veya idrarda yapılan gebelik testleri ile gebelik tanısı konulabilmektedir.
23.11.2021
Ya Bebeğim Düşerse! ‘Ya bebeğim düşerse’ korkusunu yaşamayan bir gebe yoktur. Özellikle ilk 3 ay boyunca yoğun yaşanan bir korkudur. Çok yersiz bir korku da değil. Çünkü bilinen yaklaşık 100 gebelikten 15’i düşükle sonlanıyor. Fark edilmeyen gebelikleri de dâhil ederseniz çok daha sık görülen bir durumdan söz ediyoruz.
10.10.2021
Hamilelikte Bulantı - Kusma Bulantı-kusma özellikle ilk dönemlerde gebeleri rahatsız eden, yaşam kalitesini en çok bozan hadisedir. Ülkemizde 10 gebeden 6-7’sinde görülüyor. Gebelikte 4-6. haftada başlıyor, 8-12. haftada en yüksek seviyeye ulaşıyor, 16-20. haftadan sonra geriliyor. Fakat kadınların az bir kısmında gebelik boyunca sürebiliyor.
10.10.2021
Yemek Seçen Çocuklar İçin İpuçları Sağlıklı olmak için çeşitli gıdalar tüketmek gerekir ama bazı çocuklar sadece pilav ve makarna yer. Bu konuda ne yapılabileceğine dair Amerikan Pediatri Akademisi’nin bazı önerileri var.
09.10.2021
Elektromanyetik Dalgalar Çocuğunuzun Sağlığına Zararlı Mıdır? Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, elektromanyetik dalgaların insan sağlığına etkilerini ortaya koymaktadır.
25.09.2021
Emzirme Sırasında Karşılaşılan Problemler Anne sütünün ne kadar önemli olduğunun bilincindesiniz ve bebeğinizi emzirmek istiyorsunuz. Buna rağmen olmuyor mu? Hemen pes etmek ve kendinizi yetersiz hissetmek yok. Birçok anne emzirme sırasında sorunlar yaşayabilmektedir. Yaşanan bu sorunların altında yatan en temel neden ise “bebeğin memeye doğru yerleştirilmemesi”dir.
24.09.2021
Çocuklarda İki Yaş Dönemi ve İki Yaş Sendromu İle Başa Çıkma Yöntemleri Bebeklik döneminden çocukluğa geçiş yani 2-3 yaş dönemi, çocuk gelişiminde önemli birtakım sıçramaların yaşandığı bir dönemdir. 18 aydan 3 yaşa ve bazen de 4 yaşa kadar süren bu süreç iki yaş dönemi, iki yaş sendromu, hayır dönemi, iki yaş krizi, inat dönemi veya negativist dönem olarak isimlendirilebilir.
24.09.2021
Çocuk ve Ergenlerde Öfke ve Öfke Kontrolü İçin Çözüm Önerileri İnsanların öfkelendikleri zaman verdikleri tepkiler, kişilerarası ilişkilerde olumsuz değerlendirilebilir. Bu durum da kişinin öz yeterlik hissinin düşmesine, ilişkilerinde çatışmalar yaşamasına, kendi ile ilgili olumsuz atıflarda bulunmasına ve farklı alanlarda uyum problemleri yaşamasına neden olabilir.
15.09.2021
Çocuk ve Ergenlerde Öfke Öfke, kişinin isteklerinin engellendiğini hissettiği, haksızlığa uğradığını düşündüğü ya da kendisini yeterince iyi ifade edemediği durumlarda ortaya çıkan fizyolojik ve biyolojik bileşenleri olan bir duygudur.
07.09.2021
Çocuk İstismarına Karşı Ailelere Öneriler Toplum olarak hepimizi son derece üzen ve çaresizlikle izlediğimiz cinsel istismar haberlerinin arttığı bugünlerde hem çocuklarımızın hem de aileler olarak biz yetişkinlerin sürekli olarak bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
07.09.2021
Kardeş Çatışmalarını Yönetmek Kardeş çatışmalarını arttırabilecek faktörler kardeşlerin sayısı, kardeşler arası yaş farkı ve cinsiyet unsuru olabilir.
30.08.2021
Kardeş Çatışmaları: Yeni Kardeş Süreci Aileye yeni bir çocuğun katılması bir değişimdir ve değişime adapte olunabilmesi için bir sürece ihtiyaç vardır.
30.08.2021
Anne Sütü Neden Önemlidir? Anne sütü bebek için her zaman hazır, temiz, uygun sıcaklıkta bulunan, onun her türlü besinsel ihtiyacını karşılayan, bebeğin büyüme ve gelişmesi için en uygun, eşi benzeri olmayan bir kaynak.
21.08.2021
Yenidoğan Bebeğimin İlk Günleri ve Emzirme Doğum ve doğum sonrası süreç anne-baba adayları için yepyeni bir dönem. Ben deneyimli anne-babayım deseniz bile her bebeğin farklı olduğu unutulmamalı.
21.08.2021
Doğumdan Önce Bilinmesi Gerekenler Keyifle geçen gebelik sürecinin korku ve merakla karışık belki de en heyecan verici kısmı doğumdan hemen öncesi.
21.08.2021
Bağlanma Biçimleri Çocuğun Yaşamını Nasıl Etkiler? Bağlanma, bireyin zihninde kendisi, diğer insanlar ve onlarla olan ilişkisine dair bir model oluşturur.
21.08.2021
Bağlanma Tipleri Güvenli bağlanma, bebeğe güven ve yeterlilik duyguları aşılayan, anlayışlı, sıcak, kabullenici ve bebeğinin ihtiyaçları için her zaman müsait olan bakımverenler tarafından yetiştirildiğinde kurulan bağdır.
17.08.2021
Bağlanma : Yabancı Ortam Deneyi Anne-çocuk ilişki paternleri üzerine yapılan araştırmalar Mary Ainsworth tarafından 1970’lerde gerçekleştirilen yabancı deneyine dayanır.
17.08.2021
Bağlanma Nedir? Bağlanma teorisi, çocuk gelişimi üzerine çalışmalara yoğunlaşan bir İngiliz psikiyatrist olan John Bowlby’nin 2. Dünya Savaşı sırasında ailelerinden ayrılıp çeşitli bakım kurumlarına yerleştirilen İngiliz çocuklarının ruh sağlığı üzerine çalışırken ortaya çıkan bir teoridir.
17.08.2021
İklim Değişikliği Hızlanarak Devam Ediyor Şu anda Türkiye yaygın bir şekilde devam eden yangınların şokunu yaşıyor. Ne yazık ki bu trajediler geleceğimizin rutin bir parçası olacak gibi görünüyor.
14.08.2021
Alkol/Madde Kullanımında Sorun Yaşayıp Yaşamadığınızı Nasıl Test Edebilirsiniz? Aşağıdaki basit soruları yanıtlayarak alkol/madde kullanımı ile ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilirsiniz.
14.08.2021
Madde Kötüye Kullanımının İlerleyişi ve Gidişi Madde kötüye kullanımının oluşması için önce farmakolojik olarak ödül değeri olan ve dopamin salınımına yol açan bir maddeni var olması gereklidir.
12.08.2021
Bir Maddenin Kötüye Kullanıldığını veya Bağımlılık Geliştiğini Nasıl Anlarız? Madde kötüye kullanımı ve bağımlılığı belirtileri dört ana kategoride incelenir:
12.08.2021
Madde Kötüye Kullanımı ve Bağımlılığı Beyni Nasıl Etkiler? Kolay anlaşılması açısından bağımlılık kendilerini tekrarlayan ve birbirini takip eden üç evreli bir döngü olarak tarif edilebilir: Aşırı tüketim ve toksikasyon, çekilme ve olumsuz duygulanım, aşırı uğraş ve beklenti (veya aşerme).
12.08.2021
Madde Kötüye Kullanımı ve Bağımlılığında Risk Faktörleri Nelerdir? Ergenlerde madde kötüye kullanımı ve bağımlılık risk alan, dürtü kontrolü iyi olmayan, davranış ve dikkat sorunları olanlarda daha sık görülür.
06.08.2021
Çocuklarda Okula Alışma Süreci İlkokula başlangıç evresi aslında çocukların hayatında bir dönüm noktasıdır. Çocuğun sosyal duygusal, zihinsel ve fiziksel anlamda hazır olmasını gerektiren, içerisinde yeni kişiler, kurallar ve sorumluluklar barındıran yabancı ve bir yandan da geniş bir sosyal çevreye doğru atılan ilk büyük adımdır.
02.08.2021
Depresyon Tedavisi Depresif bozuklukların (depresyon, distimi) tedavisi ilaçlarla veya psikoterapi ile yapılabilir. İlk önce depresyonda ilaç tedavisini ele alacağız.
30.07.2021
Depresyon Belirtileri Nelerdir? “Normal” Üzüntüden Nasıl Ayrılır? Depresyon ve üzüntü farklı durumlardır. Üzüntü, olumsuz bir yaşantıya verilen normal bir tepkidir. Kişinin diğer insanlardan yardım almasını kolaylaştırır ve içsel kaynaklarını korumasını sağlar.
29.07.2021
Depresif Bozukluklar Ne Kadar Sık Görülür? Depresif Bozuklukların Sebepleri Nelerdir? Depresif bozukluklara (temelde depresyon ve distimi) toplumda sık rastlanır. Her beş kadından ve her on erkekten biri hayatlarının bir döneminde depresif bozukluk geçirirler. Çocuklarda sıklık yüzde 2, ergenlerde ise yüzde 10 civarındadır.
29.07.2021
Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? Çocuklarımızın gideceği okulu belirlemek kolay bir seçim olmayabilir. Nelere dikkat edersek daha iyi bir seçim yaparız?
29.07.2021
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitimi süreci çocuklarda gelişimsel sürecin bir parçasıdır.
28.07.2021
Davranış Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir? Davranış Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir? Davranış sorunları genetik geçiş gösterir, yani bu çocukların ailelerinde davranış bozukluğu olan insanların olma ihtimali daha yüksektir.
12.07.2021
Çocuk ve Ergenlerde Davranış Bozuklukları Psikiyatride davranış sorunları çeşitli şekillerde sınıflandırılmakta ve farklı tanılar konmaktadır.
12.07.2021
Hamilelik Döneminde Sigarayı Bırakmalı Mıyım? Peki sigarayı bırakmalı mısınız? Cevabı bırakırsanız iyi olur. Neden mi iyi olur? Çünkü sigara içmek gebelikle ilgili bazı olumsuzluklarla ilişkili.
11.07.2021
Kız mı? Erkek mi? Önemli mi? Cinsiyeti ne olursa olsun önemli olan sağlıklı olsun. Bu sözü çokça duydunuz, duyacaksınız hatta siz de söyleyeceksiniz. Peki bu söz ne kadar samimi?
11.07.2021
Gebeliği Eşe Dosta Ne Zaman Duyuralım? Toplumumuzda genellikle ilk 12 haftayı atlatalım da, o zaman duyururuz görüşü hakim. Annelerle konuştuğumuz zaman ‘gebelikten emin olalım’, ‘düşmediğinden emin olalım’ ya da  ‘nazar değmesin’ gibi nedenleri öne sürüyorlar.
11.07.2021
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? DEHB Belirtileri Nelerdir? Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) nörogelişimsel, yani çocuklukta başlayan ve yaşam boyu devam edebilen bir bozukluktur.
17.03.2021
Dikkat Nasıl Değerlendirilir? Dikkati değerlendirirken hem iyi bir öykü almak hem de nöropsikolojik testler uygulamak gerekebilir.
17.03.2021
Dikkat Nedir? Dikkat Nasıl Toplanır? Dikkat, daha geçerli uyaranın saptanması, bu uyaranlar üzerine odaklanmanın devamı ve bunlarla yarışan geçersiz uyaranların göz ardı edilmesi süreçlerini kapsarve çevredeki birçok uyarandan sadece o anki ihtiyaç ve amaçlarla uyumlu olanlarla ilgilenmeyi sağlayan bir işlev olarak tanımlanabilir.
17.03.2021
Ergenlerde Riskli Davranışlar Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecinde bireyin birçok psikososyal, fiziksel ve davranışsal değişiklik yaşadığı bir dönemdir. Bu davranışların birçoğu ebeveynlere garip ve tedirgin edici gelebilir fakat hangi davranışların alarm verici olduğu hangi davranışlarınsa ergenlik sürecinde normal kabul edilebileceğine dair bazı gözlem kriterleri belirlemek ve bu konulara nasıl yaklaşılacağını bilmek bu tip süreçleri daha yönetilebilir kılar.
03.07.2021
Sınav Tüyoları Sınavda başarılı olmak için zamanı iyi kullanın. Chicago Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre başarılı öğrencileri diğerlerinden ayıran özeliklerden birisi bu öğrencilerin soruda nereye bakacaklarını iyi bilmeleridir.
22.06.2021
Çocukluk Korkuları Korku bir tehdit algısı karşısında tepki olarak gelişen, uyarıcı ve kurtarıcı olabilen, insanın hayatta kalabilmesini sağlayan evrensel ve sağlıklı bir duygudur.
20.06.2021
Sosyal Beceri Gelişimi Sosyal beceriler; bireyin yakınları ile sosyal ortamına uyumlu davranmasını sağlayan, sosyal ortamında konumunu belirleyen, kişilerarası ilişkilerinin olumlu kurulması ve sürdürülmesini sağlayan tüm tutumlar, davranışlar ve düşünceler olarak tanımlanabilir.
15.06.2021
Neden Erteleriz? Erteleme davranışı, akademik ve sosyal hayat, iş hayatı, finansal durumlar, sağlık ve kişisel gelişim gibi birçok alanda kişinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına engel olan bir durumdur.
14.06.2021
Ergenlerde Kimlik Gelişimi Bir ergenin ilgi alanı, davranış şekli ve kendini tanımlayışı aylar hatta haftalar içerisinde bile değişebilir.  Bunlar aslında ergenlerde kimlik gelişimi süreci içerisinde yaptığı doğal ve sağlıklı kabul edebileceğimiz keşiflerin yansımasıdır.
06.06.2021
Çocuklarda Yeme Bozukluğu Çeşitleri ve Tedavisi Çocuğunuz yemek yemeye karar verirken, kilosunu ve vücut şeklini ne kadar etkileyeceğini saplantılı bir şekilde düşünüyorsa, bir yeme bozukluğu ile karşı karşıya olabilir.
02.06.2021
Gençlerde Sosyal Fobi Sosyal fobi, kişinin diğer insanlar tarafından eleştiriye uğrayacağını düşündüğü durumlarda ortaya çıkan yoğun bir korku ve kaygı durumudur.
01.06.2021
Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Sınav Kaygısına Hızlı Müdahale Yöntemleri
28.05.2021
Sınav Kaygısının Nedenleri ve Ailelere Öneriler Sınav kaygısı olan çocuklar birbirinden farklı özellikler gösterirler. Bazılarının çalışma teknikleri (ve düzeyleri) uygun değildir. Diğerleri yeterince çalışırlar ama...
12.05.2021
Tekrarlayıcı Rahatsız Edici Düşüncelerle Nasıl Başa Çıkılır? Düşüncelerle ilgili yanlış inanışlar, işe yaramayan stratejiler, işe yarayan stratejiler....
12.05.2021
Anne Baba Olmak Hamilelik; hem bebeğin anne karnında sağlıklı büyüyüp gelişmesi, hem de aile bireylerinin anne – baba olmaya hazırlandıkları özel bir süreçtir. Bu süreçte, anne adayı fiziksel ve ruhsal olarak yeni bir bebeğe bakabilecek şekilde yenilenir ve gelişir.
16.04.2021
Psikiyatrik Hastalığım Çocuğuma Geçer mi? Bir psikiyatrik hastalığınız var, ilaç kullanıyorsunuz ve hamile kaldınız ya da kalmayı planlıyorsunuz. Aklınıza takılan en önemli sorular "hastalığım çocuğuma geçer mi?" "psikolojik sorunlar genetik midir?"
14.04.2021
Psikiyatrik Bir Hastalığım Var ve Hamile Kalmak İstiyorum Psikiyatrik bir hastalığınız varsa ve hamilelik düşünüyorsanız nasıl bir yol izlemek gerekir? Eğer daha önceden tanı konmuş şizofreni, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, yineleyen depresif bozukluk ya da otizm spektrum bozukluğu gibi bir psikiyatrik bozukluğunuz varsa hamileliğinizin mutlaka planlı olması gerekir. Kendi kendinize
14.04.2021
Evlat Edinilmiş Çocukta Kimlik Gelişimi ve Biyolojik Anne Babasıyla Tekrar Karşılaşması Evlat edinilmiş gençlerin kimlik gelişimlerinin sağlıklı olabilmesi için evlat edinilmiş bir kişi olmanın anlamını oturtmaları ve biyolojik anne baba / evlat edinen anne babayı içeren, kendi içinde tutarlı ve anlamlı bir öz hikaye oluşturmaları da gerekir.
14.04.2021
Evlat Edinilen Çocuklarda Daha Fazla mı Sorun Görülür? Evlat Edinmiş Anne-Babaların Özellikleri Nelerdir? Evlat Edinilmiş Çocuklarda Daha Fazla mı Sorun Görülür? Zekâları Düşük müdür? Evlat Edinmiş Anne Baba Olmaya Geçiş
11.04.2021
Evlat Edinme Nasıl Sonuçlanır? Çocukların Evlat Edinmeyi Anlayış Şekilleri Nelerdir? Evlat edinmenin olumlu etkileri çocuk ne kadar küçükken evlat edinilirse o kadar artar.
11.04.2021
Travma Sonrası Ortaya Çıkan Psikolojik Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir? Travma sonrasında ortaya çıkan psikolojik ve psikiyatrik sorunların tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavileri başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
11.04.2021
Travma Sonrasındaki Psikolojik Belirtiler Nasıl Ortaya Çıkar? Travma sırasında yaşanan aşırı uyarılma, stres ve öfke, üzüntü, korku gibi olumsuz duygular klasik koşullanma denen yolla çevredeki uyaranlara karşı tepki oluşturur
11.04.2021
Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Travma, yaşamı ve güvenliği tehdit eden bir olaya çocuğun kendisinin veya bir yakınının maruz kalması veya çocuğun böyle bir olaya şahit olmasıdır.
11.04.2021
Tepkisel Bağlanma Bozukluğu Nedir? Tepkisel bağlanma bozukluğunda çocuk, bakım veren yetişkinlere karşı duygusal olarak uzaktır ve bu tutarlı olarak izlenebilen bir durumdur, yani arada bir ortaya çıkan bir hal değildir.
11.04.2021
Tüp Bebek Yönteminin (IVF) Psikolojisi Çocuk sahibi olamamanın psikolojik etkisi sevdiğiniz birini kaybetmeye eş değer. Bunu yaşayan çiftler bir yas süreci yaşadıklarını söylüyorlar. Genellikle yas sürecinde kendini suçlama ve aşağılık duyguları görülmez. Ama çocuk sahibi olamayan çiftler yaşadıkları yas sürecinde bu duyguların da ortaya çıktığından söz ediyor. Tıbbi olarak aslında tam bir depresyon tablosuna benziyor.
10.04.2021
Ya Hamile Kalamazsam! Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların neredeyse tümünde ortaya çıkan bir korku hamile kalamama korkusudur. Bu korku hem erkek hem kadın için aslında derin bir korku, çünkü kadın olmakla erkek olmakla, yani kimliğimizle ilgili bir korku.
10.04.2021
Planlı Hamileliğin Önemi Nedir? Hamilelik Öncesinde Psikolojik Hazırlık Nasıl Olmalıdır? Karar verme aşamasından itibaren hamileliğin planlı olması son derece önemli. Öncelikli olarak ebeveyn olmaya karar verdiğinizi kabul edersek ilk yapmanız gerekenler...
10.04.2021
Çocuk Yapma Kararını Eşimle Birlikte Nasıl Vermeliyiz? Alınan kararın ‘ortak bir karar’ olabilmesi için karşılıklı olarak beklentiler ve endişelerden söz etmek iyi bir yaklaşımdır.
10.04.2021
Çocuk Yapma Kararını Nasıl Vermeliyim? Çocuk yapmaya karar vermek bir evlilikte alacağınız en önemli karar.
10.04.2021
Otizmde Uyku Problemleri Otizmde uyku problemleri nasıl değerlendirilir? Otizmli bebeklerde ve çocuklarda uyku problemleri nasıl tedavi edilir?
02.04.2021
Otizmde Davranış Problemleri ve Zorlayıcı Davranışlara Yaklaşım Otizmde davranış problemleri ve zorlayıcı davranışlar nasıl ele alınmalıdır? Otizmde davranış problemleri nasıl tedavi edilir?
02.04.2021
Otizm Spektrum Bozukluğu Tedavisinde Özel Eğitim Yöntemleri Otizm Spektrum Bozukluğu Tedavisinde Kapsamlı Yöntemler Nelerdir? ABA Nedir? Doğal Gelişimsel Müdahaleler Nelerdir? Aile Temelli Tedaviler Nelerdir? Tedavi Seçimi Nasıl Yapılır?
02.04.2021
Otizm Tedavisi Otizm Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavinin Genel İlkeleri Nelerdir?
02.04.2021
Otizmde Tanı ve Değerlendirme Otizm Tanısı Nasıl Konulur? Otizm Tanısını Kim Koyar? Tanı için Hangi Araçlar Kullanılır? Tanı İçin Hangi Tetkikler Gereklidir?
02.04.2021
Otizmin Nedenleri Nelerdir? Risk Faktörleri ve Koruyucu Faktörler Nelerdir? Aşılar Otizme Neden Olur mu? Otizmin Nedenleri Nelerdir? Risk Faktörleri ve Koruyucu Faktörler Nelerdir? Aşılar Otizme Neden Olur mu?
02.04.2021
Otizm Görülme Sıklığı ve Otizme Eşlik Eden Durumlar Otizmin Sıklığı Nedir? Otizm Sıklığı Artıyor mu? Otizme Eşlik Eden Durumlar Nelerdir? Otizmi Olan Bireylerde Hiperaktivite, Davranış Sorunları, Kaygı, Epilepsi, Uyku Sorunları Ne Sıklıkta Görülür? Otizmi Olan Bireylerin Zeka Gelişimi Nasıldır?
02.04.2021
Otizmi Olan Küçük Çocuklarda Hangi Tekrarlayıcı Hareketler Görülebilir? Otizmde tekrarlayıcı hareketler daha çok el ve parmakların tekrarlayıcı hareketleri olarak ortaya çıkar, ancak daha karmaşık ve bütün vücudu ilgilendiren hareketler de olabilir.
01.04.2021
Otizmli Çocuklar Hangi Alanlarda Sorun Yaşarlar? Jestler Nelerdir? Otizm Spektrum Bozukluğu Açısından Jestler Nasıl Değerlendirilir? Hayali Oyun Nedir? Otizmli Çocuklar Nasıl Oyunlar Oynar? Dil Gelişimleri Nasıldır?
01.04.2021
Otizm Erken Belirtileri Nelerdir? Ortak Dikkat Ne Demektir? Otizm erken belirtilerinden birçoğu çocuk ve diğer insanlar arasındaki “ortak dikkat” ile ilişkilidir.
01.04.2021
Pandemiyi Neden Olumsuz Bir Süreç Olarak Algılıyoruz? İnsan beyni, içinde yaşadığı dünyayı modeller üzerinden algılar yani beynimiz bize dünyanın öngörülebilir bir modelini verir.
03.03.2021
Otizm Nedir? Otizm Belirtileri Nelerdir? Otizm spektrum bozukluğunun tanımı ve belirtilerinin anlatıldığı bu yazıyla otizm hakkında birçok bilgi edineceksiniz.
01.04.2021