Çocuk İstismarına Karşı Ailelere Öneriler - Noema Aile Güncel Yazılar

Çocuk İstismarına Karşı Ailelere Öneriler

Toplum olarak hepimizi son derece üzen ve çaresizlikle izlediğimiz cinsel istismar haberlerinin arttığı bugünlerde hem çocuklarımızın hem de aileler olarak biz yetişkinlerin sürekli olarak bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu doğrultuda çocuklarımızı istismardan korumak ve onlara doğru yaklaşımda bulunabilmek için ailelere yardımcı olacak önerileri ele alacağız.

Çocukların cinsel istismarında en büyük tehlike, tanınan ve güvenilen insanlardan gelir. İstismar edilen çocukların %90’ı istismarcıyı tanır. Bu çocukların %30’u aile üyelerinin, %60’ı da ailenin güvendiği kişilerin istismarına uğrar. Yine bu çocukların %40’ı kuzenler, çocuk bakıcıları gibi daha büyük ve yapılı gençler tarafından istismar edilir.

Çocukları istismar eden kişiler genellikle çocuğa kolaylıkla ulaşan kişilerdir ve bu kişiler güvenilir görünmek için çok uğraşırlar.

Çocuğunuzu değerlendirmek için Noema Aile testlerini uygulayın.

Çocuk İstismarını Engellemek İçin

Çocuğunuzun Yalnız Kalmadığından Emin Olun!

Cinsel istismar olaylarının %80’inden fazlası çocuk yalnızken ve birebir durumda gerçekleşir. Buradan çıkan sonuç doğrultusunda aileler tarafından çocukların yalnız kalmayacağı ortamlar seçilmeli ve birden fazla yetişkinin gözetiminde olması sağlanmalıdır. Gerekirse çocuğun bulunduğu ortamda gizli ve kuytu bölgeler var mı diye kontrol edilmelidir.

Etkileşimleri Gözleyin ve Müdahaleye Hazır Olun!

Anne ve babanın olmadığı her yerde etkileşimlerin gözlenebildiğinden ve gerekli durumlarda müdahale edilebileceğinden emin olunmalıdır.

Daha Büyük Gençlerle Yalnız Bırakmayın!

Daha büyük gençlerin, çocuklarla birebir durumlarda yalnız bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Çocuğunuzla İlişkilerinizi Güçlendirin! Özel Bölgeleri Uygun Dille Anlatın!

Çocukları en iyi koruyan şey anne babaları ile olan ilişkileridir. Çocuklarla açık konuşulmalıdır. Çocuklara küçüklüklerinden itibaren vücut bölgelerini uygun isimlerle tanıtmak, vücutlarının iç çamaşırlarının örttüğü bölgelerine başkalarının dokunmaması gerektiğini öğretmek son derece önemlidir.

Çocuğunuza "Hayır!" Demeyi Öğretin!

Çocuklara, kim olursa olsun, onları rahatsız eden bir şekilde dokunan veya dokunmak isteyen kişilere karşı “hayır” deme haklarının olduğu öğretilmelidir. Hiç kimse çocuğunuzu rahatsız edecek şekilde ona dokunamaz ve onu öpemez. Eğer çocuk herhangi bir davranıştan rahatsız oluyorsa, bunu söylemesi için cesaretlendirilmelidir. Herhangi bir kişi, çocuğunuza “Bunu anne babana söyleme, aramızda kalsın.” derse, mutlaka bunu ailesine söylemesi gerektiği öğretilmelidir. Aynı şekilde yetişkinlerin ve daha büyük gençlerin onlarla cinsel içerikli konuşmalarının ya da cinsel davranışlar göstermelerinin doğru olmadığı konusunda çocuklar bilgilendirilmelidir.

Çocuğunuzun İnternet Kullanımını Takip Edin!

Çocukların internette neler yaptıklarını sormak ve hangi sitelere girdiklerini öğrenmek de çocuğu cinsel istismardan koruma yollarından biridir.

Bu Özelliklere Sahip Kişilere DİKKAT EDİN!

  • Çocukla yalnız kalmaya çalışan,
  • Çocuk istemese bile ona sarılan, gıdıklayan, öpen, güreşen,
  • Çocukla yaşına uygun olmayan kişisel bilgilerini paylaşan,
  • “Gerçek olamayacak kadar iyi” görünen,
  • Çocuklara durup dururken hediyeler alan ve paran veren,
  • Çocuklar varken açık saçık konuşan ve şakalar yapan,
  • Sık sık çocuğun vücuduyla, nasıl büyüdüğüne, geliştiğine dair yorum yapan kişilere DİKKAT edilmelidir.

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.