Doç. Dr. Onur Topçu - Noema Aile

Doç. Dr. Onur Topçu

Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıInstagram

Onur Topçu, 1980 yılında Hatay’da doğdu. İlköğrenimini Dörtyol Atatürk İlkokulu’nda yaptı. Ortaokulu İskenderun İstiklal Makzume Anadolu Lisesi’nde, liseyi Adana Fen Lisesi’nde okudu. 1998 yılında üniversite sınavında Hacettepe Tıp Fakültesi’ni kazandı ve 2004 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun olarak Tıp Doktoru unvanını aldı. 2004 Eylül döneminde Tıpta Uzmanlık Sınavında Türkiye derecesi yaparak Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yapma hakkı kazandı. 2010 Ocak ayında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı unvanını aldı.

Mecburi hizmet sonrası 2013 yılında ihtisas yaptığı Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Başasistanlık sınavında başarılı olarak eğitim kadrosunda Başasistan olarak göreve başladı. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2013-2014 yılları arasında Jinekoloji ve Jinekolojik Endoskopi Kliniğinde, 2014-2016 yılları arasında Jinekolojik Onkoloji Kliniğinde, 2016-2019 yılları arasında tekrar Jinekoloji ve Jinekolojik Endoskopi Kliniğinde görev yaptı.

2016 Nisan ayında girmiş olduğu Doçentlik sınavı sonrası Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında Doçent Doktor unvanı aldı.  Ayrıca bu dönemde, 2017 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ‘Endometriozis ve Kronik Pelvik Ağrı Kliniğini’ kurdu ve 2017-2019 arasında bu kliniğin direktörlüğünü yaptı.

2017 yılında aynı hastanede Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi ünvanıyla görevine devam etti.

Topçu, 2018 yılında İtalya Avellino’da Mazzoni Center’da Jinekolojik Endoskopi ve Endometriozis alanında çalışmalarda bulundu. 2018 ve 2019 yıllarında, dönem dönem Doğum Salonu ve Gebe Polikliniğinin Şefliğini yürüttü.

Dr. Topçu, 2019 Nisan ile 2020 Kasım ayları arasında Ankara Memorial Hastanesi’nde çalıştı. 2020 Kasım ayından itibaren Ankara’da kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermeye başladı.

2018 Temmuz-2018 Aralık döneminde Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Üremeye Yardımcı Tedavi Klinik Uygulamaları Kursu ile Tüp Bebek (IVF) sertifikasını aldı.

Dr. H. Onur Topçu’nun Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında yayınlanmış 80’den fazla bilimsel makalesi, birçok ulusal ve uluslararası kongrelerde verdiği çok sayıda dersi ve bazıları ödül almış 100’ün üzerinde bildirisi bulunmaktadır.

Dr. H. Onur Topçu, laparoskopik (kapalı) rahim ameliyatlarını başarıyla gerçekleştiren bir cerrahtır (laparoskopik myomektomi, laparoskopik histerektomi, laparoskopik sakrokolpopeksi (rahim sarkma ameliyatı), laparoskopik endometrioma, laparoskopik derin infiltratif endometriozis ameliyatı, laparoskopik kistektomi, laparoskopik yumurtalık kistlerinin çıkartılması, laparoskopik fimbrioplasti, laparoskopik salpenjektomi, laparoskopik neosalpingostomi – tıkalı tüplerin açılması, laparoskopik onkolojik ameliyatlar, histeroskopik adezyoliz – rahim içi yapışıklıkların açılması, histeroskopik septum rezeksiyonu, histeroskopik myomektomi – rahim içi myomların çıkartılması – ve poliplerin çıkartılması gibi).

Ayrıca Dr. H. Onur Topçu, tüp bebek, riskli gebeliklerin yönetimi, plasenta yapışma anomalileri (plasenta perkrata, akreta..) cerrahisi konusunda tecrübe sahibidir.Online Destek