Yemek Seçen Çocuklar İçin İpuçları - Noema Aile Güncel Yazılar

Yemek Seçen Çocuklar İçin İpuçları

Sağlıklı olmak için çeşitli gıdalar tüketmek gerekir ama bazı çocuklar sadece pilav ve makarna yer. Çocuklarda yemek seçme sık görülen bir durumdur. İleriye dönük sağlıklı beslenme alışkanlığı için ailelerin çocuklarına model olması ve seçici yemek yeme davranışını hafife almamaları gerekir. Bu konuda ne yapılabileceğine dair Amerikan Pediatri Akademisi’nin bazı önerileri vardır.

Seçici Yemek Yeme İçin Ailelere Öneriler

Örnek olun!

İlk olarak çocuğunuz olumlu yeme alışkanlıkları kazandırmalısınız. Ona iyi bir örnek olarak başlayın. Çocuklardaki sağlıklı yeme, egzersiz ve vücut ağırlığını belirleyen en önemli faktör anne babalarında bu özelliklerin olmasıdır.

Dahil Edin!

Çocuğunuzu yemekleri planlarken dahil edin. Beraber yemek tarifleri okuyun. Çocuğunuzdan markete gitmeden önce gıda alışveriş listesi yapmasını isteyin. Alışverişi beraber yapın. Yemek yaparken malzemeleri ölçmeye ve hazırlamaya yardım etmesini isteyin.

Planlı Olun!

Yemekleri ve ara öğünleri hep aynı saatte vermeye çalışın. En az bir öğünü aile olarak beraber yiyin. Yemek yerken televizyonu kapatın.

Kuralları Belirleyin!

Yemek saatinden 5 dakika önce çocuğunuzu uyarın. Bu süre içerisinde çocuğunuz yaptığı işi bırakır, ellerini yıkar ve yemeğe hazırlanır. Yemek kuralları olarak el yıkama, yemeklerle ilgili kötü yorumda bulunmama ve istendiğinde yardım etme gibi kuralları koyabilirsiniz.

Yaratıcı Olun!

Yemek seçen çocuklar bütün yemekleri yemese veya tabaklarındaki sebzeleri bitirmese de bu dünyanın sonu değildir. Siz farklı yiyecekler sunmaya ve yaratıcı olmaya devam edin. Farklı şekiller, renkler, yemeklerin tabaktaki sunumu önemlidir. Ana öğünlerde çok yemek seçen çocuklara ara öğünlerde besleyici atıştırmalıklar verin.

Zorlamayın!

Çocuğu yemesi için zorlamayın. Çocuğun ne yemesi gerektiğine en iyi annesi babası, ne kadar yiyeceğine ise en iyi kendisi karar verir. Yemek beslenmek içindir, ödül veya ceza olarak kullanılmamalıdır. Uzun vadede yemek rüşvetleri daha büyük sorunlara neden olur.

İlişkinizi Gözden Geçirin!

Çocuklar sofrayı bağımsızlıklarını gösterecek bir alan olarak kullanabilirler. Bu yüzden bazen esas konu yemek değil, çocuğun anne ve baba ile kurduğu ilişkidedir.

Hareket Edin!

İştahı arttırmanın en iyi yolu aktif oyunlardır. Aktif, eğlenceli oyunlar çocuk için en iyi egzersizdir.

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.