Şebnem Barokas - Noema Aile

Şebnem Barokas

Uzman PsikologInstagram Instagram

Şebnem Yapareller Barokas, Kasım 1985 yılında Bursa’da doğmuş, ilk, orta ve lise eğitimini Mersin’de İçel Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde (2009) ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji alanında tamamlamış ve Uzman Psikolog unvanını kazanmıştır.

Lisans öğrenimi sırasında devlet hastanelerinde ve Tohum Otizm Vakfı’nda gönüllü olarak staj yapmıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama temel aşamasını tamamlayan Barokas süpervizyon eşliğinde kendi gruplarını yöneterek  psikodrama co-terapistlik unvanını almıştır. Dr. Murat Dokur’un eğitmenliğini yaptığı Avrupa Aile Terapileri Derneği (EFTA) onaylı çift ve aile terapisi eğitimine süpervizyon aşamasında devam etmektedir. Bilişsel Davranışçı Terapiye giriş hızlandırılmış eğitimini 2018 Ağustos ayında Hakan Türkçapar ve ekibinin vermiş olduğu eğitimle tamamlamıştır. Aynı zamanda Türk Psikologlar Derneği onaylı ‘Weschler Çocuklar için Zeka Ölçeği WISC IV’ testi uygulayıcı sertifikasına sahiptir. Bunların yanı sıra, psikoterapist ve Deneyimsel Oyun Terapisti olan Nilüfer Devecigil tarafından verilen Deneyimsel Oyun Terapisi 1 Düzey eğitimini, Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Emre Konuk ve Asena Yurtsever’den EMDR 1. Düzey eğitimini ve Ümran Korkmazlar’dan EMDR Çocuk ve Ergen 1. Düzey eğitimini tamamlamıştır.

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladıktan hemen sonra, bir ana okulunda psikolog olarak çalışmış, sonrasında sekiz yıl  Açı Okulları Rehberlik Bölümü’nün farklı kademelerinde görev alarak ilkokul ve ortaokul seviyesi yaş grubundaki çocuklarla çalışmıştır. Rehberlik görevinin yanı sıra rehberlik bölüm sorumluluğu da yapan Barokas bu deneyimi esnasında ilkokul rehberlik program içeriğinin oluşturulması, yürütülmesi, rehber öğretmen süpervizyonları, öğretmen ve veli eğitim içeriklerinin hazırlanması ve sunulması görevlerini de üstlenmiştir. Açı Okulları’nda çalıştığı dönemde birçok farklı psikolog ve Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner’den eğitim ve süpervizyon desteği almıştır.

Okul deneyiminin arkasından bir danışmanlık merkezinde çalışmaya başlayan Barokas bir taraftan çocuk ve ergen yaş grupları ile çalışmış, çocuk ve aileler ile terapilerini sürdürmüş, ebeveynlere yönelik seminerler düzenlemiş ve farklı okullara rehberlik sisteminin oluşturulması, rehberlik programının yazılımı, rehber öğretmen eğitimleri ve süpervizyonları konusunda danışmanlık yapmıştır.

Şebnem Barokas, 2018 yılı Ekim ayından itibaren Prof. Dr. Özgür Öner psikiyatri kliniğinde çocuk, ergen ve çocuk merkezli aile danışmanlığı şeklinde terapilerini sürdürmektedir. Ailelerle çalışmalarında sistemik ve stratejik bakış açısı ile çalışan Barokas, terapi ekolü olarak Bilişsel Davranışçı Terapi, Deneyimsel Oyun Terapisi ve EMDR yaklaşımları ile çalışmaktadır. Bunun yanı sıra; çocuk, ergen ve ailelerle çalışmalarında bireysel psikodrama, çözüm odaklı kısa süreli çalışma, sanat terapisi uygulamaları, nörogelişimsel alanları geliştirmeye yönelik çalışmalar gibi farklı tekniklerden de yararlanmaktadır. Barokas aynı zamanda Dr. Özgür Öner’den süpervizyon almaktadır.

 Online Destek