Bağlanma : Yabancı Ortam Deneyi - Noema Aile Güncel Yazılar

Bağlanma : Yabancı Ortam Deneyi

Anne-çocuk ilişki paternleri üzerine yapılan araştırmalar Mary Ainsworth tarafından 1970’lerde gerçekleştirilen yabancı ortam deneyine dayanır. Çocukların dünyayı keşfetmek için annelerini nasıl güvenli bir üs gibi kullandıklarını, annelerinden ayrılığa ve yeni bir yabancıyla karşılaşmalarına verdikleri tepkileri üzerinden anlamaya yönelik bir çalışmadır.

Deneyde bir anne çocuk ikilisi, içerisinde oyuncaklar olan bir odaya girer. Bir süre sonra odaya bir yabancı girer ve anne odadan ayrılır. Belli bir süre sonra anne odaya tekrar geri döner. Araştırmacılar çocuğun davranışlarını anne-çocuk baş başayken, anne odadan ayrıldığında, yabancı bir kadın çocuğu rahatlatmaya çalıştığında ve anne geri döndüğünde kodlar.

Araştırmacılar anne odaya döndükten sonra çocuğun verdiği tepkinin bağlanma şeklini belirleyen en önemli faktör olduğunu söyler.

Üç temel bağlanma tipi ise;

  • Güvenli bağlanma,
  • Kaygılı bağlanma ve
  • Kaçıngan bağlanma olarak belirler.

90’lı yıllarda devam eden araştırmalarda bir de karmaşık bağlanma tipi bu literatüre dahil edilmiştir.

Sayfayı Paylaş

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.