Anne Sütü Neden Önemlidir? - Noema Aile Güncel Yazılar

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne sütü bebek için her zaman hazır, temiz, uygun sıcaklıkta bulunan, onun her türlü besinsel ihtiyacını karşılayan, bebeğin büyüme ve gelişmesi için en uygun, eşi benzeri olmayan bir kaynaktır.

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeli, anne sütüyle beslenmeye de 2 yaşın sonuna kadar devam edilmelidir. Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü vererek yalnızca erken bebeklik dönemindeki büyüme gelişimini desteklemiş olmuyor, aslında bebeğinizin 30-40 sene sonraki geleceğine yatırım yapıyorsunuz.

Anne Sütü Bebeği Hastalıklardan Korur mu?

Anne sütünün faydaları arasında en önemlisi bebeği hastalıklardan korumasıdır. İçeriğinde bulunan birçok antienfektif madde sayesinde bebeği üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, ishal, alerjik hastalıklar gibi birçok hastalıktan korur. En önemlisi de ileride karşılaşabileceği şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, otoimmün hastalıklar hatta kanserden korur.

Anne Sütünün Duygusal ve Fiziksel Gelişime Etkisi

  • Emzirme süresince anne ile bebeğin sürekli temas halinde olmasının, bebeğin kendini güvende hissetmesini sağladığı,
  • Emzirilen bebeklerin nörolojik gelişimlerinin daha iyi olduğu,
  • Emzirmenin psikomotor ve zihinsel gelişimi hızlandırdığı,
  • İleri dönemde okul başarısını arttırdığı ve
  • Daha mutlu çocuklar olmalarına katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Emzirmenin Anne İçin Önemi

Emzirme, anneyi de yumurtalık kanseri, endometrium kanseri, meme kanseri, kansızlık ve kemik erimesinden korumaktadır. Ayrıca annenin gebelik öncesi kilosuna kolayca gelmesini sağlamaktadır.

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

4-7 Aylık Bebeklerde Duygusal ve Sosyal Gelişim

4-7 Aylık Bebeklerde Duygusal ve Sosyal Gelişim

Sosyal ve duygusal gelişim, etkileşim kurmayı ve kendi duygularınızı anlamayı, kontrol etmeyi öğrenmeyi içerir. Çocuklar, sosyal-duygusal becerilerini geliştirmeye genç yetişkinliklerine kadar devam ederler.

Güvenli Bağlanma

Güvenli Bağlanma

Güvenli bağlanma, anne bebek arasındaki çok özel bir ilişkidir. Güvenli bağlanmanın sağlanması, bebeğinizde güven duygusunun gelişmesine ve hayatındaki ilişkilerde ona kolaylık sağlar.

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.