Aile İçi Ritüeller - Noema Aile Güncel Yazılar

Aile İçi Ritüeller

Her ailenin birlikte keyif aldıkları ve hayatlarının düzenli, öngörülebilir ve ayrılmaz bir parçası haline gelen aktiviteleri olmalıdır. Bu aktiviteler, bir aile olarak topluluk etkinliklerine veya dini hizmetlere katılmak gibi ciddi arayışlar olabilirken; diğerleri ise balık tutmaya gitmek gibi daha tasasız aktiviteler olabilir. Her ne olursa olsun bu aktiviteler, bir aileyi birbirine bağlamaya yardımcı olacaktır. Aile bağlarını güçlendirmesinin yanı sıra bireysel faydaları da mevcuttur. Babalarıyla yaşlarına uygun video oyunları oynayan kızların daha güçlü mental sağlığa ve daha güçlü bir aile bağı duygusuna sahip oldukları ve daha iyi davranışlar sergiledikleri saptanmıştır. Ayrıca baba ve çocuğun ortak aktivitelerinin olması arkadaşlık ve eğlence duygularıyla ilişkilidir.

Aile İçi Ritüeller Neden Önemlidir?

  • Aile ritüelleri size ve çocuğunuza güvenlik, kimlik ve aidiyet duygusu verir. Çünkü birlikte yaptığınız şeylerin sizin için özel bir anlamı vardır ve bunlar ortak anılar yaratarak aile ilişkilerini güçlendirir ve bağ kurarlar.
  • Ritüeller farklı ve tedirgin edici durumlarda çocukları rahatlatmaya yardımcı olabilir. Örneğin, çocuğunuza yatmada önce masal okuyorsanız yabancı bir yerde uyurken çocuğunuza masal okuma uykuya geçişini kolaylaştıracaktır.
  • Ritüeller, çocukların dünyanın güvenli ve öngörülebilir bir yer olduğunu hissetmelerine yardımcı olur. Özellikle anne-babanın ayrılması, taşınma, orman yangını veya sel gibi travmatik olaylardan sonra önemlidir.
  • Ritüeller aile değerlerinizi güçlendirebilir ve bu değerleri çocuklarınıza aktarmanıza yardımcı olabilir. Örneğin her hafta pazar gecesi birlikte yemek yemek kadar basit bir aktivite ailenize değer verdiğinizi ve birlikte vakit geçirmekten keyif aldığınızı göstermektedir.
  • Bir araştırmaya göre evdeki düzenli rutinler, bebeklerde solunum yolu enfeksiyonu nöbetlerini kısaltmakta ve okul öncesi çocukların sağlığını iyileştirmektedir. (APA)

Birçok ailenin hayatlarının bir parçası haline getirdiği bazı ritüeller şunlardır:

Önemli Sohbetler

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim, ailenizde en önemli öncelik olmalıdır. Bu doğrultuda, konuşmaya, günün ve haftanın etkinliklerini tartışmaya, duyguları paylaşmaya ve birbirinizi gerçekten dinlemeye zaman ayırın.

Bu orta çocukluk yıllarında bağımsızlıklarını ilan etmeye başlayan gençlerinizin her birinin mahremiyetine saygı gösterin; unutmayın, onların da kardeşlerine açıklamak istemeyebilecekleri bazı sorunları ve zorlukları olabilir. Diğer çocuklarınızın duymayacağı şekilde, her çocuğunuzla bire bir sohbet edebilmelisiniz. Çocuklarınızın gizlilik taleplerini yerine getirmeniz, aranızda güven oluşmasını sağlayacaktır.

Bazı aileler, bir aile toplantısı için haftalık bir zaman belirlerler. Herkes bir aradayken aile sorunları, ilişkiler, planlar ve deneyimler tartışılır ve en küçüğünden en büyüğüne herkes sesini duyurma ve katılma şansı bulur.

Eğlenceli ve Kültürel Aktiviteler

Eğlenceli aile etkinlikleri, aileyi güçlendirmenin önemli bir yoludur. Spor müsabakaları (katılımcı ve seyirci olarak), oyunlar, filmler ve parkta yürüyüşler, uyumu arttırmanın ve stresi azaltmanın iyi yollarından bazılarıdır.

Bu noktada kültürel faaliyetler de değerli olabilir. Müzelere, kütüphanelere, tiyatro oyunlarına, müzikallere ve konserlere gitmek ailenin ufkunu genişletebilir ve sanat zevkini derinleştirebilir.

Alışveriş

Alışveriş aktiviteleri, ebeveynler ve çocukların birlikte vakit geçirmeleri için düzenli fırsatlar sağlayabilir. İster market alışverişi yapıyor olun ister doğum günü hediyesi alıyor olun, bu aktiviteler orta çocukluk çağındaki gençler için eğlenceli ve heyecan verici olabilir. Çocuklarınızın listeler yapmasına, mağazadaki eşyaları bulmasına, poşetleri arabaya taşımasına ve eve döndüğünüzde paketlerini açmasına izin verin. Çocuğunuza bazı seçimler yapmasına izin vermek ve bazı anlamlı sorumluluklar vermek, onun özgüvenini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Yüksek Sesle Okumak ve Şarkı Söylemek

Ailece yüksek sesle okumak ve şarkı söylemek, yakınlık duygularını ve müziğe ve kitaplara karşı takdiri artıracaktır. Ebeveynler, çocuklarının hangi hikayeleri okumaktan ve hangi müzikleri dinlemekten hoşlandıklarını öğrenmelidir. Sırayla yüksek sesle okumak ve siz büyürken zevk aldığınız hikayeleri ve şarkıları çocuklarınızın da duymasını sağlamak oldukça eğlenceli olacaktır.

Bayram Gelenekleri

Bu gelenekler, eğlenceli aile etkinliklerinin başka bir kaynağıdır. Belirli bir bayramın tarihini, önemini ve ritüellerini öğrenen çocuklar, bayram hazırlıklarına ve kutlamalarına daha fazla katılma isteğine sahip olacaklardır.

Manevi Uğraşılar

Birçok aile için din, ahlaki bir gelenek, bir dizi değer ve destek sağlayabilecek bir arkadaş ve komşu ağı sağlamada önemli bir rol oynar. Dini hizmetlere katılmak, aile üyelerinin birlikte yapabileceği bir şeydir.

Bununla birlikte, çocuklarınızla ahlaki değerleri paylaşmak ve onların geçmişleri ve ailenin devamlılığı hakkında bir fikir geliştirmelerine yardımcı olmak için düzenli olarak bir camiye, kiliseye, sinagoga veya başka bir ibadethaneye gitmeniz gerekmez. Birçok aile, örgütlü dinin resmi yapısı olmadan da güçlü bir ruhsal yaşam geliştirebilmektedir.

 

Kaynak

American Psychological Association https://www.apa.org/news/press/releases/2002/12/rituals

Healthy Children https://www.healthychildren.org

Lydia Buswell , Ramon B. Zabriskie , Neil Lundberg & Alan J. Hawkins (2012) The Relationship Between Father Involvement in Family Leisure and Family Functioning: The Importance of Daily Family Leisure, Leisure Sciences, 34:2, 172-190, DOI: 10.1080/01490400.2012.652510

Raising Children https://raisingchildren.net.au/grown-ups/family-life/routines-rituals-relationships/family-rituals

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Okul Seçimi

Okul Seçimi

Çocuğunuza uygun olan okulu belirlerken önemli olan çocuğunuzun ihtiyaçlarını, bir okuldan olan beklentilerinizi göz önünde bulundurmak ve bunlara göre seçim yapmaktır.

Mobilya ve TV Devrilmelerini Önleme

Mobilya ve TV Devrilmelerini Önleme

Eşyaları sabitlemek, çocukları güvende tutmak için yapılması gerekenlerdendir. Eşyaları duvara sabitlemek çocukların üzerine devrilmesini ve yaralanmalarını önler.

Boşanma Süreci

Boşanma Süreci

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri, çocukların yaşına ve ebeveynlerin tutumlarına göre değişir. Peki boşanma sürecinde anne babalar nelere dikkat etmeli?

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.