Çocuk ve Ergenlerde Özgül Fobi - Noema Aile Güncel Yazılar

Çocuk ve Ergenlerde Özgül Fobi

Özgül Fobi Nedir?

Özgül fobi, kişinin spesifik bir nesneye veya duruma karşı uygunsuz ve aşırı bir korku duymasıdır. Bu korku genellikle tehdit içermeyen bir duruma karşı ortaya çıkar. Yaşanan korku, çeşitli hayvanlara veya durumlara karşı olabilir.

Özgül Fobi Tanısı Nasıl Konur?

İnsanların birtakım nesnelerden ve durumlardan korkma durumu sıklıkla yaşanabilir. Ancak özgül fobi tanısını koyabilmek için, korkunun kişide kaçınmaya veya belirgin bir sıkıntı ve işlev kaybına yol açması gerekir. Kaçınma, kişinin korkusundan dolayı normalde yapması gereken bir şeyi yapmamasıdır. Örneğin kişi uçaktan korktuğu için uçağa binmekten kaçınıyor ve uzak bir mesafedeki bir görüşmeye gidemiyorsa bu kişinin işlevselliğini olumsuz yönde etkiliyor demektir.  

Çocuğunuzda özgül fobi belirtileri gözlemliyorsanız, Noema Aile değerlendirme testlerinden Kaygı Bozukluğu Testi (SCARED) ile ön değerlendirme yapabilirsiniz.

Çocuğunuzu değerlendirmek için Noema Aile testlerini uygulayın.

Fobiler genellikle çocuklukta başlar ve genellikle ergenlik ve yetişkinlikte azalır veya kaybolur.

Özgül Fobiler Nasıl Tedavi Edilir?

Özgül fobi tedavisi için kullanılan iki temel yöntem psikoterapi ve ilaç tedavileridir. Her iki yöntem de hafif orta ağırlıktaki olgularda benzer bir etkinliğe sahiptir. Ağır olgularda ilaç tedavileri kullanılmalıdır.

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.