Bağlanma Biçimleri Çocuğun Yaşamını Nasıl Etkiler? - Noema Aile Güncel Yazılar

Bağlanma Biçimleri Çocuğun Yaşamını Nasıl Etkiler?

Bağlanma, bireyin zihninde kendisi, diğer insanlar ve onlarla olan ilişkisine dair bir model oluşturur. Buna ‘İçsel Çalışma Modeli’ diyoruz. İçsel Çalışma Modeli diğer insanlarla olan ilişkimizi, onlara nasıl davranacağımızı, onların tepkilerini nasıl değerlendireceğimizi ve ilişki içerisinde kendimizi nasıl yargılayacağımızı etkiler.

Bağlanma ilk başta anne ile olsa da aslında birçok kişiye yönelik olarak gelişir ve ikincil kişilere de bağlanma gerçekleşir (baba, büyükanne vs). Bağlanma çocuk büyüdükçe önce arkadaşlara, sonra romantik partnere yöneltilir. Dolayısı ile bütün hayat boyunca etkilidir.

Anne ve çocuk arasında gelişen karşılıklı iş birliği ve olumlu duygulanımın okulda akademik başarı, zihinsel aktivitelerden hoşlanma ve bunları tercih etme ile ilişkili olduğu biliyoruz.

Çocuğunuzu değerlendirmek için Noema Aile testlerini uygulayın.

Güvenli Bağlanan Çocukların Yaşamı Nasıl Etkilenir?

Bağlanma biçimlerinden güvenli bağlanmanın çocuğun diğer kişilerden olumlu bir şekilde geri bildirim alma, başa çıkma ve duygularını kontrol etme becerilerini arttırdığı ve dolaylı olarak da bilişsel ve öğrenme aktivitelerini desteklediği düşünülmekte.

Güvenli bağlanan çocuklar diğer insanlardan aldıkları geri bildirimleri, eleştirileri ve önerileri daha iyi karşılıyor ve bunlardan daha iyi faydalanabilyor gibi gözüküyorlar. Bu da onların zorlu durumlarda duygularını daha iyi kontrol etmelerine ve bu durumlarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı oluyor. Sıkıntılı durumlara dayanma becerisinin artışı, pek çok zaman çocuklar için zorlu bir süreç olan öğrenme aktivitelerinde, özellikle okul gibi yapılandırılmış ve sıkıcı olabilen ortamlarda daha iyi sonuç almalarını destekler.

Bu çocukların dürtü kontrolü daha iyidir, yani hemen ulaşabilecekleri küçük bir ödülü almak yerine büyük bir ödül için bekleyebilirler. Bu şekilde, bağlanma ile bir mizaç özelliği olan kendini kontrol etme becerisi de etkileşmiş olur.

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Kardeş Çatışmaları

Kardeş Çatışmaları

Kardeşler arasındaki rekabet gelişim sürecinin bir parçasıdır. Bu yazımızda kardeş çatışmalarını önlemek ve kardeşler arası sorunların çözümü için ipuçları belirtilmiştir.

Çocuklu Bir Tatil İçin İpuçları

Çocuklu Bir Tatil İçin İpuçları

Çocukla tatil yaparken çocuğunuzun sağlıklı ve güvende olması için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu yazımızda, çocuklu bir tatil tatil için ipuçları sunulmuştur.

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.