Bebeklerde Emzik Kullanımı - Noema Aile Güncel Yazılar

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebeklerde emzik kullanımı bebeğin yaşına ve durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Hangi Durumlarda Emzik Verilebilir?

  • Bebekler refleks olarak sürekli emer, buna emme refleksi denir. Ancak 34. haftadan önce doğan prematüre bebeklerde bu refleks gelişmemiştir. Çene kaslarını kuvvetlendirmek ve emmeyi öğretmek için emzik kullanımı uygun olabilir. Ancak emzik almak istemeyen bebeğe zorla verilmez.
  • Kolik dediğimiz gaz sancısı olan bebeklerin anneleri bazen tükenmişliğe girerler. Bebek sürekli emer ve memeden ayrı kaldığında ağlama nöbetleriyle başa çıkılamaz. Bu durumda anneyi rahatlatmak, bebeğe de güven duygusunu hissettirerek sakinleştirmek için emzik verilebilir.

Bebeklerde Emzik Kullanımının Zararları

  • Doğumdan sonraki ilk 3 hafta emzik alan bebekler bir emzik bir meme derken, memede bocalar ve memeyi etkin tutamayabilirler. Böylece emzik kullanımı anne sütü alımını olumsuz etkileyebilir.
  • Bebekler emziği emerken dili ile ön dişlerini öne iter. Ön ve üst dişler ileri, alt çenedeki dişler arkaya doğru hareket eder. Emme süresi uzadıkça ön ve arka çene arasındaki mesafe açılır. Bu da diş yapısı ve çenede şekil bozukluğu yapar. Ayrıca emzik kullanan bebekler enfeksiyona daha açıktır.

Sonuç olarak oral dönemde olan ve emerek tatmin olan bebeğin emzik yerine annesini emmesi tercihimizdir. Ancak bebeğin durumu, annenin kararı  ve hekimin önerisiyle emzik kullanılabilir. Emzik kullanılacaksa da hijyen kurallarına uyulmalı, tek parça ve BPA  içermeyen, silikon yada kauçuktan yapılmış emzik olmalıdır. Emzikle birlikte bebeğin boynuna dolaşma riski olan kordon kullanılmamalı ve gelişimsel problemlere yol açmaması için 18 aydan önce emzik bıraktırılmalıdır.

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Güvenli Bağlanma

Güvenli Bağlanma

Güvenli bağlanma, anne bebek arasındaki çok özel bir ilişkidir. Güvenli bağlanmanın sağlanması, bebeğinizde güven duygusunun gelişmesine ve hayatındaki ilişkilerde ona kolaylık sağlar.

Bu Eller Konuşmak İçin Yaratıldı

Bu Eller Konuşmak İçin Yaratıldı

Bebeklerle işaretleşmek birçok olumlu etkileşim için önemlidir. Bebek işaret dilini ve bebek işaretlerini öğrenmek çocuğunuzla olan iletişiminizi kuvvetlendirir.

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.