Alkol/Madde Kullanımında Sorun Yaşayıp Yaşamadığınızı Nasıl Test Edebilirsiniz? - Noema Aile Güncel Yazılar

Alkol/Madde Kullanımında Sorun Yaşayıp Yaşamadığınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?

Aşağıdaki basit soruları yanıtlayarak alkol ve madde kullanımı ile ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilirsiniz. Eğer 2 veya daha fazla soruya olumlu yanıt veriyorsanız alkol ve madde kullanımınızın sorunlu olduğu düşünülebilir.

  • Hiç kendiniz veya bir başkasının sarhoş, “kafası iyi” veya “uçmuşken” kullandığı bir araca bindiniz mi (veya kendiniz bu şekilde araç kullandınız mı?)
  • Rahatlamak, kendinizi daha iyi hissetmek, diğer insanlara uyum sağlamak için alkol veya madde kullanır mısınız?
  • Hiç kendi başınıza, yalnızken alkol veya madde kullanır mısınız?
  • Hiç herhangi bir arkadaşınız, ailenizden birisi veya bir başkası size içki ya da maddeyle ilgili bir sorununuz olduğunu söyledi mi?
  • Hiç alkol veya madde kullanırken yaptıklarınızı unuttuğunuz veya bunlardan pişman olduğunuz olur mu?
  • Hiç alkol veya madde kullanırken başınızın belaya girdiği veya normalde yapmayacağınız bir şey yaptığınız oldu mu (kuralları/yasaları çiğnemek, sizi veya diğer insanları riske atan davranışlarda bulunmak gibi)?

Eğer bu sorulardan 2 veya daha fazlasına "Evet" yanıtı veriyorsanız bir uzmanla görüşmenizde fayda olabilir.

Çocuğunuzda madde kötüye kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili belirtiler gözlemliyorsanız, Noema Aile değerlendirme testlerinden Madde Bağımlılığı Testi (NIDA-Modified ASSIST) ile ön değerlendirme yapabilirsiniz.

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.