Pozitif Disiplin Nedir? Prensipleri Nelerdir? - Noema Aile Güncel Yazılar

Pozitif Disiplin Nedir? Prensipleri Nelerdir?

Pozitif disiplin, önemli ve popüler bir alandır. Öyle ki bu popülerliğini hak eden önemli bir yaklaşım olarak kabul edilebilir. Çünkü pratik uygulamaları çok fazladır ve temel mantığını anlamak kolaydır. Bu anlamda değerlendirildiğinde hem çocuklara hem de ailelere çok büyük faydası olacak bir yaklaşımdır.

Bu yazılarımızda Joan Durrant’ın ‘Pozitif Disiplin’ yaklaşımı ele alınmaya çalışılmıştır.

Pozitif Disiplin Ne Değildir?

Pozitif Disiplin, her şeye izin vermek, çocuğun ne isterse yapmasına olanak sağlamak, çocuğu serbest bırakmak ya da cezalara alternatif olan, kısa dönemli tepkiler vermek değildir.

Çocuğunuzu değerlendirmek için Noema Aile testlerini uygulayın.

Peki Pozitif Disiplin Nedir?

Pozitif Disiplin, çocuğun kendisini disipline etmesini sağlayacak, bunu geliştirecek, uzun dönemli çözümlerdir. Beklentilerin, kuralların, sınırların açıkça nasıl ifade edileceği ile ilişkilidir. Çocukla karşılıklı saygı ilişkisi kurmayı içerir ve çocuğa hayat boyu kullanacağı beceriler öğretmek üzerine bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım çocuğun kendini daha yeterli, güvenli hissetmesini ve çeşitli zorluklarla karşılaştığında bunlarla başa çıkabilmesini sağlar. Pozitif Disiplin, çocuğa saldırgan olmamayı, empati yapmayı, kendine ve diğerlerine saygı duymayı, kibar olmayı ve insan haklarını öğreten bir sistemdir.

Pozitif Disiplin bir düşünce şeklidir ve 4 temel prensip üzerinde durmaktadır.

Pozitif Disiplin Prensipleri

1. Uzun dönem amaçları belirlemek ve bunlara odaklanmak

2. Sıcaklıkla yapıyı (sınırları) aynı anda verebilmek

3. Çocukların nasıl düşündüğünü ve hissettiğini anlamak

4. Problem çözebilmek

Profesyonel destek almak için online randevu oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Mobilya ve TV Devrilmelerini Önleme

Mobilya ve TV Devrilmelerini Önleme

Eşyaları sabitlemek, çocukları güvende tutmak için yapılması gerekenlerdendir. Eşyaları duvara sabitlemek çocukların üzerine devrilmesini ve yaralanmalarını önler.

Ebeveynlik Çatışmaları

Ebeveynlik Çatışmaları

Ebeveynlik konusunda eşinizle farklı fikirlerde olabilirsiniz. Ancak ebeveynler arasındaki çatışmaların çocuklar üzerinde etkisi önemlidir. Ebeveynlerin çatışma çözme becerilerini öğrenmeleri gerekir.

Aylık haber bülteni almak, ücretsiz etkinliklerimize katılmak, atölye çalışmalarımızdan indirimli yararlanmak ve çocuğunuzun gelişimini takip etmek için ailemize katılın.

#Noema Aile'ye üye olun.