Doç. Dr. Seda Topçu - Noema Aile

Doç. Dr. Seda Topçu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları UzmanıInstagram

Seda Topçu, 1982 yılında İskenderun’da doğdu. Orta öğrenimini İskenderun Demir Çelik Anadolu Lisesi, lise öğrenimini ise Adana Fen Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldığı Tıp eğitimi sonrasında, uzmanlığını Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde tamamladı.

2012-2013 yıllarında İskenderun Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetini yaptı. 2013 yılında Ankara Dışkapı Hematoloji Onkoloji Çocuk Hastanesinde görevine devam ederken aynı zamanda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Sosyal Pediatri Master’ını tamamladı. 2015 Ocak ayında Ankara Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi kadrosuna atandı. Topçu, 2018 yılında Avusturya-Amerika Medikal Fonu aracılığıyla Salzburg Genel Pediatri Open Medical Institute’de genel pediatri alanında eğitimlere katıldı. 2018 yılında Doçent Doktor unvanı aldı. Halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Topçu, Ankara Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi öğrencilerine ve Sosyal Pediatri Master öğrencilerine ders vermekte, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında ihtisas yapan hekimlerin yetişmesine katkı sağlamakta, aynı fakültede hastalarını görmektedir. Topçu çeşitli kurum ve kuruluşlarda eğitimler vermekte,  üniversite, sivil toplum, kamu ve bakanlıklar bünyesinde Bilimsel Danışmanlıklar yapmaktadır.

Çocukların her türlü ortamda sağlıklı yaşamının desteklenmesi, büyüme ve gelişimlerinin izlenmesi, emzirme danışmanlığı ve emzirme sorunları, ek besinlere geçiş dönemi, yeme ve yedirme sorunları, çocuk sağlığı taramaları, uyku düzeni oluşturma,  hastalıklardan korunma, rutin ve rutin dışı aşılar gibi koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve bu doğrultuda sağlık politikalarının yapılandırılması, çocuğun yaşına, cinsiyetine ve gelişimine uygun ihtiyaçlarının belirlenmesi, gelişiminin desteklenmesi, çocuğun her türlü risk ve kötü muameleden korunması, okul sağlığı ve çevre sağlığı konularında çalışmaktadır. Ailelere sağlıklı ve mutlu çocuk yetiştirme alanında danışmanlık vermektedir. Çocuk sağlığının yanı sıra, sık görülen çocuk hastalıkları tanı, tedavi ve koruyucu önlemleri konusunda çalışmaktadır.

Doç. Dr. Seda Topçu’nun çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel yayını ve bildirisi, kitaplarda bölüm yazarlıkları ve editörlüğü, alanında ödülleri bulunmaktadır.Online Destek