Erken Çocukluk Dönemi OTİZM Tarama Testi (M-CHAT-RF) - Noema Aile

Erken Çocukluk Dönemi OTİZM Tarama Testi (M-CHAT-RF)

Otizm spektrum bozukluğunun görülme sıklığı artmaktadır. Anne babaların otizm tarama testleri çözerek çocuklarındaki belirtileri daha iyi anlamaları erken tanı için önemlidir.

Ailelerin” Evde otizm testi var mı? Online otizm testi yapabilir miyiz? Otizm değerlendirme testine nasıl ulaşabiliriz? Atipik otizm testi var mıdır?” ve diğer sorunlarına yanıt bulabilmeleri amacı ile, dünyada 36 ay ve daha küçük çocuklarda “Otizm Spektrum Bozukluğu” taranması amacı ile yaygın olarak kullanılmakta olan M-CHAT-RF testini sunuyoruz.

Otizm Spektrum Bozukluğu için çocuğunuzun yüksek risk grubunda olup olmadığını öğrenmek için M-CHAT-RF ölçeğini doldurun!

  • Her bir maddeyi dikkatlice okuyun ve çocuğunuzu en iyi tanımlayan seçeneği işaretleyin.
  • Ölçek 20 sorudan oluşur ve anne ve baba tarafından doldurulmalıdır.
  • Geçerli ve güvenilir olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiş bir ölçektir.
  • Ölçeğin doldurulması yaklaşık 4 dakika almaktadır.İlgilendiğiniz konu ve yaş grubuna göre güncel bilgi, eğitim, etkinlik ve seminerlerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun!

Otizm Spektrum Bozukluğunda Tarama Neden Önemlidir?

· Erken tanı konmasına yardımcı olur
· Erken tanı ile tedavi başarısı artar
· Otizm spektrum bozukluğu ile beraber görülebilen diğer bozuklukların gelişmesi engellenebilir
· Eğer varsa kardeşlerin erken dönemde değerlendirmesine yardımcı olur

Online Destek Al

Uyarı:

· Tanı, sadece ölçek kullanılarak konulamaz.
· Klinik tanılar sadece bir psikiyatri uzmanı tarafından yapılan değerlendirmeden sonra konulabilir.
· Yüksek riskli saptanan olgularda takip görüşmesinin tamamlanması gerekmektedir.
· Takip görüşmesinin amacı yüksek riskli görünen olgularda olası belirtilerin tek tek ele alınması ve yanlışlıkla yüksek riskli olarak saptanan çocukların sayısının azaltılmasıdır.

· Olası bir risk durumunda lütfen vakit kaybetmeden Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanından randevu alınız.Kaynaklar: Robins, D. L., Casagrande, K., Barton, M. L., Chen, C., Dumont- Mathieu, T., & Fein, D. (2014). Validation of the Modified Checklist for Autism in Toddlers-Revised with Follow-Up (MCHAT- R/F), Pediatrics, 133(1), 37–45.

Videolar


Otizm Spektrum Bozukluğu ve Ergenlik

Otizmde Ergenliğe Geçiş Süreci Nasıl İlerler? Ergenlikte Otizm Belirtileri Ne Gibi Sorunlara Yol Açar? Otizmli Ergenler Hangi Sosyal Becerilerde Sorun Yaşarlar?

Güncel Yazılar


Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm erken belirtileri, çocuk ve diğer insanlar arasındaki “ortak dikkat” ile ilişkilidir. Ortak dikkatin ana bileşeni ise göz temasıdır.

Otizmde Tanı ve Değerlendirme

Otizmde Tanı ve Değerlendirme

Otizm tanısını kim koyar? Otizm tanısı, bir uzman ekip tarafından konur. Değerlendirme ve tanı için ADOS-2 muayene yöntemi altın standart olarak kabul edilir.

Otizm Tedavisi

Otizm Tedavisi

Otizmi tedavisi için şu anda etkisi kanıtlanmış tek yöntem ‘Özel Eğitim’dir. Otizm ilaç tedavisi ile düzelmez, eşlik eden durumlar için ilaç kullanılabilir.

Otizmde Uyku Problemleri

Otizmde Uyku Problemleri

Otizmli çocuklarda ve otizmli bebeklerde uyku problemleri tedavi edilirken bir çeşit uyku ilacı olan melatonin, otizmde uyku problemleri tedavisi için kullanılabilir.

Etkinlikler, güncel haberler, son makalelerden ilk önce sizin haberiniz olmasını ister misiniz? Mail adresiniz ile...

Haber Bültenimize kayıt olun.