fb
Noema Aile Blog - Hamilelik Döneminde Sigarayı Bırakmalı Mıyım?

Hamilelik Döneminde Sigarayı Bırakmalı Mıyım?

 

70’li ve 80’li yıllardan bu yana sigara içen kadın sayısında bir azalma olduğu dikkat çekiyor. Ama yine de doğurganlık çağındaki 6-7 kadından birinin her gün belli bir miktar sigara içtiğini biliyoruz. Dolayısıyla, siz de her gün sigara içen biriyseniz ve gebe kaldığınızı öğrendiyseniz, şunu bilin ki bu hiç de nadir bir durum değil.

 

Peki hamilelikte sigarayı bırakmalı mısınız? Cevabı bırakırsanız iyi olur. Neden mi iyi olur? Çünkü sigara içmek gebelikle ilgili bazı olumsuzluklarla ilişkili. Hamilelikte sigara içen annelerde dış gebelik, bebekte gelişme geriliği, doğum ağırlığında azalma, erken doğum, plasentada sorunlar daha sık görülüyor. Dahası bu olumsuzlukların hepsi içilen sigara sayısıyla da doğrudan ilişkili.  Örneğin günde 10 sigara içen bir annenin bebeği -sigara içmeyen bir anneye göre- dünyaya 200 gr daha düşük bir ağırlıkta geliyor. Sigara sayısını iki katına çıkarttığınızda kilo kaybı da yaklaşık iki katına çıkıyor.

 

Buna ek olarak gebelikte içilen sigara çocukluk döneminde dahi etkisini sürdürüyor. Sigara içen annelerin çocuklarında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, çocukluk çağı depresyonu hatta otizm gibi bozuklukların daha sık olduğunu biliyoruz.

 

Belki şimdiye kadar pek çok kez sigarayı bırakmayı denediniz ama başaramadınız ve bu durum sizi fena halde korkutuyor. Sigarayı bırakma konusunda rakamlar sizin yanınızda. Sigara içen dört kadından biri gebe olduğunu öğrendiğinde sigarayı bırakıyor. Sigara içen kadınların yarısı ilk kadın doğum randevusundan önce kendiliğinden sigarayı bırakmış oluyor. Peki bu nasıl oluyor? Bu durum gebeliğin yaşamınızda yol açtığı rol değişimiyle , yani annenizin çocuğu olmaktan çocuğunuzun annesi olmaya geçişle ilişkili.

 

Eğer eşiniz de sigara içiyorsa durum biraz daha karmaşıklaşıyor. Beraber sigara içen eşler sigarayı bırakmama nedeni olarak birbirlerini gösteriyorlar. Bu gerçekten böyle mi yoksa bahane mi orası biraz karışık. Fakat yine de nasıl sizin için bir rol değişikliği söz konusuysa eşiniz için de öyle. Durumu iki inatçı keçi hikâyesine döndürmeden eşinizle bu rol değişikliği konusunu konuşmalısınız. Buradaki dil önemli. Yani asla “sen bırakmazsam ben de bırakmam” gibi bir dil değil. Ama eşinize anne-baba olmanın getirdiği rol değişiminin sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

Peki ya ilk doktor randevusuna kadar sigarayı bırakamamış olan diğer yarıda yer alıyorsanız ne olacak? Eğer bu konuda tecrübesi varsa kadın hastalıkları doğum uzmanınızın kendisi bu durumla ilgilenecek. Tecrübesi yoksa sizi bir psikiyatriste yönlendirecek. Hamilelikte sigarayı bırakmanın en pratik yolu nikotin yerine koyma tedavileri dediğimiz tedavilerdir. Bunlar arasında size uygun ve işe yarayacak bir yöntem mutlaka bulunacaktır. Bebeğe zararı olabileceğinden, doktorunuza danışmadan eczaneden gidip sigarayı bırakma ilacı kullanmamalısınız.

 

 

Doç. Dr. Bora Baskak
Psikiyatrist - Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar