Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite / Karşı Gelme Bozukluğu Testi (SNAP-4) - Noema Aile

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite / Karşı Gelme Bozukluğu Testi (SNAP-4)

Dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik çocuk ve ergenlerde sık rastlanan sorunlardır. Anne babalar “Dikkat eksikliği tanı ölçütleri nelerdir”, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri neler”, “Dikkat eksikliği olan çocuğun özellikleri nelerdir?” “DEHB nedir” sorularını sık sık soruyor.

Aileler çocuklarında gördükleri belirtileri değerlendirmek için “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi” veya “DEHB testi” arayışındalar.

Karşı Gelme Bozukluğu/Karşıt Olma Bozukluğu sıklıkla DEHB ile beraber görülür. Karşı gelme bozukluğu belirtileri arasında yetişkinlerle tartışma, kolay sinirlenme, kincilik gibi özellikler yer alır.

SNAP-4, 6-18 yaş çocuklarda “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” ve “Karşı Gelme Karşıt Olma” sorunlarının değerlendirilmesi ve taranması amacı ile geliştirilmiş bir ölçektir.

SNAP-4 ölçeğinin puanlanması ile dikkat eksikliği, hiperaktivite/dürtüsellik ve karşı gelme bozukluğu risk durumu ve belirti şiddeti değerlendirilir.

“Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” ve “Karşı Gelme Karşıt Olma” sorunlarının şiddetini ve klinik bir bozukluk için yüksek risk grubunda olup olmadığını öğrenmek için SNAP-4 ölçeğini doldurun!

  • Her bir maddeyi dikkatlice okuyun ve geçtiğimiz son 6 ay içinde çocuğunuzu en iyi tanımlayan seçeneği işaretleyin.
  • Ölçek 26 sorudan oluşur ve anne ve baba tarafından doldurulmalıdır.
  • Geçerli ve güvenilir olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiş bir ölçektir.
  • Ölçeğin doldurulması yaklaşık 3 dakika almaktadır.İlgilendiğiniz konu ve yaş grubuna göre güncel bilgi, eğitim, etkinlik ve seminerlerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun!

Çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite/dürtüsellik ve karşı gelme bozukluğu sorunlarının gelecek yaşantılarında olası sonuçları nelerdir?

· Davranış sorunları
· Akademik sorunlar
· Alkol ve madde bağımlılığı
· Sosyal sorunlar
· Antisosyal kişilik bozukluğu
· Tikler
· Kaygı Depresyon

Online Destek Al

Uyarı:

· Tanı, sadece ölçek kullanılarak konulamaz.
· Klinik tanılar sadece bir psikiyatri uzmanı tarafından yapılan değerlendirmeden sonra konulabilir.

Yüksek risk durumunda daha detaylı bir değerlendirme için Noema Aile uzmanlarından online değerlendirme randevusu alabilirsiniz.Kaynaklar: Swanson, Nolan, and Pelham (SNAP) Questionnaire (Swanson, 1992; Swanson et al., 1983).

Videolar


Güncel Yazılar


Dikkat Nasıl Değerlendirilir?

Dikkat Nasıl Değerlendirilir?

Dikkat sorunu değerlendirilirken hem iyi bir öykü almak hem de dikkatin birçok bileşenini değerlendiren nöropsikolojik testler (dikkat testleri) uygulamak gerekir.

Etkinlikler, güncel haberler, son makalelerden ilk önce sizin haberiniz olmasını ister misiniz? Mail adresiniz ile...

Haber Bültenimize kayıt olun.