fb
Noema Aile Blog - Çocuk İstismarına Karşı Ailelere Öneriler

Çocuk İstismarına Karşı Ailelere Öneriler

 

Toplum olarak hepimizi son derece üzen ve çaresizlikle izlediğimiz cinsel istismar haberlerinin arttığı bugünlerde hem çocuklarımızın hem de aileler olarak biz yetişkinlerin sürekli olarak bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu doğrultuda çocuklarımızı istismardan korumak ve onlara doğru yaklaşımda bulunabilmek için ailelere yardımcı olacak önerileri ele alacağız.

 

Çocukların cinsel istismarında en büyük tehlike, tanınan ve güvenilen insanlardan gelir. İstismar edilen çocukların %90’ı istismarcıyı tanır. Bu çocukların %30’u aile üyelerinin, %60’ı da ailenin güvendiği kişilerin istismarına uğrar. Yine bu çocukların %40’ı kuzenler, çocuk bakıcıları gibi daha büyük ve yapılı gençler tarafından istismar edilir.

 

Çocukları istismar eden kişiler genellikle çocuğa kolaylıkla ulaşan kişilerdir ve bu kişiler güvenilir görünmek için çok uğraşırlar.

 

Cinsel istismar olaylarının %80’inden fazlası çocuk yalnızken ve birebir durumda gerçekleşir. Buradan çıkan sonuç doğrultusunda aileler tarafından çocukların yalnız kalmayacağı ortamlar seçilmeli ve birden fazla yetişkinin gözetiminde olması sağlanmalıdır. Gerekirse çocuğun bulunduğu ortamda gizli ve kuytu bölgeler var mı diye kontrol edilmelidir.

 

Anne ve babanın olmadığı her yerde etkileşimlerin gözlenebildiğinden ve gerekli durumlarda müdahale edilebileceğinden emin olunmalıdır.

 

Daha büyük gençlerin, çocuklarla birebir durumlarda yalnız bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Çocukları en iyi koruyan şey anne babaları ile olan ilişkileridir. Çocuklarla açık konuşulmalıdır. Çocuklara küçüklüklerinden itibaren vücut bölgelerini uygun isimlerle tanıtıyor olmak, vücutlarının iç çamaşırlarının örttüğü bölgelerine başkalarının dokunmaması gerektiğini öğretmek son derece önemlidir.

 

Çocuklara, kim olursa olsun, onları rahatsız eden bir şekilde dokunan veya dokunmak isteyen kişilere karşı “hayır” deme haklarının olduğu öğretilmelidir. Hiç kimse çocuğunuzu rahatsız edecek şekilde ona dokunamaz ve onu öpemez. Eğer çocuk herhangi bir davranıştan rahatsız oluyorsa, bunu söylemesi için cesaretlendirilmelidir. Herhangi bir kişi, çocuğunuza “Bunu anne babana söyleme, aramızda kalsın.” derse, mutlaka bunu ailesine söylemesi gerektiği öğretilmelidir. Aynı şekilde yetişkinlerin ve daha büyük gençlerin onlarla cinsel içerikli konuşmalarının ya da cinsel davranışlar göstermelerinin doğru olmadığı konusunda çocuklar bilgilendirilmelidir.

 

Çocukların internette neler yaptıklarını sormak ve hangi sitelere girdiklerini öğrenmek de çocuğu cinsel istismardan koruma yollarından biridir.

 

Bu Kişilere DİKKAT!

 

-Çocukla yalnız kalmaya çalışan,

-Çocuk istemese bile ona sarılan, gıdıklayan, öpen, güreşen,

-Çocukla yaşına uygun olmayan kişisel bilgilerini paylaşan,

-“Gerçek olamayacak kadar iyi” görünen,

-Çocuklara durup dururken hediyeler alan ve paran veren,

-Çocuklar varken açık saçık konuşan ve şakalar yapan,

-Sık sık çocuğun vücuduyla, nasıl büyüdüğüne, geliştiğine dair yorum yapan kişilere DİKKAT edilmelidir.

 

 

 

Prof. Dr. Özgür Öner
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi, Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar