fb
Noema Aile Blog - Bağlanma Biçimleri Çocuğun Yaşamını Nasıl Etkiler?

Bağlanma Biçimleri Çocuğun Yaşamını Nasıl Etkiler?

 

Bağlanma, bireyin zihninde kendisi, diğer insanlar ve onlarla olan ilişkisine dair bir model oluşturur. Buna ‘İçsel Çalışma Modeli’ diyoruz. İçsel Çalışma Modeli diğer insanlarla olan ilişkimizi, onlara nasıl davranacağımızı, onların tepkilerini nasıl değerlendireceğimizi ve ilişki içerisinde kendimizi nasıl yargılayacağımızı etkiler.

 

Bağlanma ilk başta anne ile olsa da aslında birçok kişiye yönelik olarak gelişir ve ikincil kişilere de bağlanma gerçekleşir. (Baba, büyükanne vs). Bağlanma çocuk büyüdükçe önce arkadaşlara, sonra romantik partnere yöneltilir. Dolayısı ile bütün hayat boyunca etkilidir.

 

Anne ve çocuk arasında gelişen karşılıklı iş birliği ve olumlu duygulanımın okulda akademik başarı, zihinsel aktivitelerden hoşlanma ve bunları tercih etme ile ilişkili olduğu biliyoruz.

 

Bağlanma biçimlerinden güvenli bağlanmanın çocuğun diğer kişilerden olumlu bir şekilde geri bildirim alma, başa çıkma ve duygularını kontrol etme becerilerini arttırdığı ve dolaylı olarak da bilişsel ve öğrenme aktivitelerini desteklediği düşünülmekte. Yani güvenli bağlanan çocuklar diğer insanlardan aldıkları geri bildirimleri, eleştirileri ve önerileri daha iyi karşılıyor ve bunlardan daha iyi faydalanabilyor gibi gözüküyorlar. Bu da onların zorlu durumlarda duygularını daha iyi kontrol etmelerine ve bu durumlarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı oluyor. Sıkıntılı durumlara dayanma becerisinin artışı, pek çok zaman çocuklar için zorlu bir süreç olan öğrenme aktivitelerinde, özellikle okul gibi yapılandırılmış ve sıkıcı olabilen ortamlarda daha iyi sonuç almalarını destekler. Bu çocukların dürtü kontrolü daha iyidir, yani hemen ulaşabilecekleri küçük bir ödülü almak yerine büyük bir ödül için bekleyebilirler. Bu şekilde, bağlanma ile bir mizaç özelliği olan kendini kontrol etme becerisi de etkileşmiş olur.

 

 

 

Banu Acarlar Koçtürk
Uzman Psikolog

İlginizi çekebilecek diğer yazılar