Obsesif Kompulsif Bozukluk Testi (ChOCI-R-P) - Noema Aile

Obsesif Kompulsif Bozukluk Testi (ChOCI-R-P)

(Obsessional Compulsive Inventory-Revised-Parent)

“Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri nelerdir?”, “Takıntı hastalığı belirtileri nedir?”, “OKB olduğumuzu nasıl anlarız?”, “Ergenlerde OKB belirtileri nelerdir?” soruları ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu konuda kendini veya çocuklarını değerlendirmek isteyen bireyler “obsesif kompulsif bozukluk testi” arayışındalar.  

Çocuk ve Ergenlerde Obsesif Kompulsif Bozukluk Testi (ChOCI-R-P) 7-17 yaş çocuklarda ve ergenlerde obsesif kompulsif bozukluk (OKB, takıntı hastalığı) belirtilerinin şiddetini ölçmek için geliştirilmiş bir testtir.

Takıntı sorunlarının şiddetini ve klinik bir bozukluk için yüksek risk grubunda olup olmadığını öğrenmek için ChOCI-R-P ölçeğini doldurun!

  • Ölçeğin 1-16. soruları, çocuğunuzun (bazı durumlarda), mantıksız olduğunu bildiği halde yapmak zorunda hissettiği şeyleri ya da bu tarz ‘alışkanlıklarını’ değerlendirmektedir.
  • Ölçeğin 17-32. soruları, çocuğunuzun aklına onun isteği dışında sürekli gelmeye devam eden düşünceler, fikirler ya da imajları değerlendirmektedir.
  • Her soruya ne kadar katıldığınızı, ilgili durumun çocuğunuz için ne kadar geçerli olduğunu düşünerek cevap veriniz.
  • Lütfen sorulara cevap verirken, her birinin üzerinde çok zaman harcamayınız. Doğru ya da yanlış cevap bulunmamaktadır. Çocuğunuzu en iyi tanımlayan seçeneği işaretleyiniz.
  • Ölçek 32 sorudan oluşur ve anne ve baba tarafından doldurulmalıdır.
  • Geçerli ve güvenilir olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiş bir ölçektir.
  • Ölçeğin doldurulması yaklaşık 6 dakika almaktadır.



İlgilendiğiniz konu ve yaş grubuna göre güncel bilgi, eğitim, etkinlik ve seminerlerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun!

Çocuklarda takıntı sorunlarının gelecek yaşantılarında olası sonuçları nelerdir?

· Obsesif kompulsif bozukluk
· Tikler
· Kaygı bozuklukları
· Depresyon
· Sosyal sorunlar
· Akademik sorunlar
· Vücut algısı ile ilgili sorunlar
· Biriktirme hastalığı
· Saç ve tüy yolma hastalığı (trikotillomani)
· Alkol ve madde bağımlılığı

Online Destek Al

Uyarı:

· Tanı, sadece ölçek kullanılarak konulamaz.
· Klinik tanılar sadece bir psikiyatri uzmanı tarafından yapılan değerlendirmeden sonra konulabilir.

Yüksek risk durumunda daha detaylı bir değerlendirme için Noema Aile uzmanlarından online değerlendirme randevusu alabilirsiniz.



Kaynaklar: Uher, R., Heyman, I., Turner, C. M., & Shafran, R. (2008). Self-, parent-report and interview measures of obsessive–compulsive disorder in children and adolescents. Journal of Anxiety Disorders, 22(6), 979-990.

Videolar


Çocuklarda Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozuklukta Önemli Noktalar Nelerdir? Çocuklarda Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir (Çocuklarda Takıntı)?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Obsesif Kompulsif Bozukluk Psikoterapi ile Tedavi Nasıl Tedavi Edilir? Obsesif Kompulsif Bozukluk İlaç Tedavisi İle Düzelir mi?

İstenmeyen Düşüncelerden Neden Kurtulamıyoruz?

"İstenmeyen Düşüncelerden Kurtulma Mümkün mü? Obsesyonlardan Kurtulmak İçin Yapılan Ancak İşe Yaramayan Stratejiler Nelerdir? Obsesyondan Kurtulma Yolunda İşe Yarayan Stratejiler Nelerdir?

Vücut Dismorfik Bozukluk Nedir?

Vücut Dismorfik Bozukluğu Olan Kişiler En Çok Hangi Vücut Bölgelerine Odaklanır? Beden Dismorfik Bozukluk Erkeklerde Görülür mü? Beden Algı Bozukluğu Toplumda Ne Sıklıkta Görülür?

Güncel Yazılar


Etkinlikler, güncel haberler, son makalelerden ilk önce sizin haberiniz olmasını ister misiniz? Mail adresiniz ile...

Haber Bültenimize kayıt olun.