fb
Noema Aile Blog - Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Okul Nasıl Seçilir?

 

Çocuklarımızın gideceği okulu belirlemek kolay bir seçim olmayabilir. Nelere dikkat edersek daha iyi bir seçim yaparız?

 

İlk öncelik olarak, çocuğumuzun kişilik özelliklerine uygun bir okul ve eğitim şekli seçmeliyiz. Çocuklar ve gençler farklı mizaç özelliklerine sahipler. Bazıları daha dışa dönük, sunum yapmayı, grup çalışmasını, az sınır konulmasını tercih eden yapıdalar. Diğerlerinin ise daha iyi performans göstermesi için sınırların belli olması, kontrol edilmeleri, sınavlarla ve ölçümlerle sık geri bildirim almaları gerekli. Bazı çocuk ve gençler teorik konularda iyiyken diğerleri uygulamada iyiler. Kimileri sanata eğilimli. Çocuğunuzun şu ana kadarki eğitiminde hangi konulara daha yatkın olduğunu, nasıl daha iyi öğrendiğini düşünün.  Bu özellikleri göz ardı ederek yaptığımız seçimler çocuğumuzun en iyi performansını sergilemesini güçleştirecektir.

 

İkinci olarak, iyi bir araştırma yapmalıyız. Okulla ilgili bilgilerimizin ne kadar güncel olduğu, kafamızda canlandırdıklarımızla var olanın ne kadar örtüştüğü, hedeflerimizle okulun sunduklarının ne kadar uyumlu olduğunu öğrenmemiz gerekli. Çok iyi ismi olan bir okul son zamanlarda düşük kaliteli eğitim veriyor olabilir. Önceliğimiz dil öğrenmesi iken okul teorik olarak iyi ama pratik olarak çok yetersiz bir eğitim veriyor olabilir. Yurtdışında eğitim alma hedefimiz varken okul sadece yurtiçine hazırlıyor olabilir. Üniversite eğitiminin burslu olduğu bir ülkeye yönelik eğitim veren bir okul yerine sadece çok pahalı bir şekilde üniversite eğitimine yönelik hazırlık yapan bir okula kayıt yaptırabiliriz.

 

Bu iki ana değerlendirmeyi yaptıktan sonra okul seçiminde diğer faktörlere dikkat etmeliyiz. Okul ne kadar prestijli? Birçok lise mezunları için üniversiteden bile daha fazla kapı açacak kadar prestijlidir. Örneğin ben Ankara Fen Lisesi mezunuyum ve bunun her zaman büyük faydasını gördüm. Diğer faktör bütçe. Her alışverişte olduğu gibi okul seçiminde de fayda maliyet analizi yapmalıyız. Okulun fiziksel altyapısı da çok önemli. Spor tesisleri, kulüpler, laboratuvarlar, derslikler çocuğunuzun motivasyonu, mutluluğu, sosyal gelişimi ve öğrenmesi üzerinde etkilidir. Okulun programını dikkatle incelemek gerekli. Birçok okulda mekatronik, ileri kodlama gibi “havalı” programlar olsa da, bunların içeriği ve çocuğunuza gerçekten ne kattığını incelemeniz gerekli. Bence okulun rehberlik servisi ve danışmanlık hizmetleri de çok önemli. Ne yazık ki okullarımız genelde bu alanlarda yeterli değil.

 

Tüm bu değerlendirmeleri çocuğunuzla birlikte yapmalısınız. Unutmayın, okulda okuyacak olan o! Eğer gerçekten ona uygun bir okul seçilmezse ve sadece sizi mutlu etmek için genç istediklerinizi kabul ederse bu onun performansına ve motivasyonuna iyi yansımayacaktır.

 

Son olarak, ne kadar çok önemli olsalar da unutmayalım ki lise veya üniversite seçimi ile hayat son bulmuyor. Hayat uzun, mutluluk ve başarı büyük bir kısmını ön göremediğimiz birçok faktörle ilişkili. O yüzden sonuç her ne olursa olsun, esas amacımız sonucu sağlıklı analiz etmek, dersler çıkarmak ve öz güveni yükseltmek olmalı.

 

 

Prof. Dr. Özgür Öner
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi, Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar