Serpil Çınar Çora - Noema Aile

Serpil Çınar Çora

Uzman Klinik PsikologInstagram

Serpil Çınar Çora, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Vehbi Koç Vakfı Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 2010 yılında İstanbul Fatih Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. 2012 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Kaynakları Yönetimi Örgütsel Davranış alanında yüksek lisans programını burslu olarak tamamladıktan sonra 2014’te Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji yüksek lisans programını yüksek onur öğrencisi olarak tamamladı.

Lisans eğitimi boyunca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, NP- Nöropsikiyatri Hastanesi Psikiyatri bölümlerinde, çeşitli rehabilitasyon merkezleri, huzurevleri ve anaokullarında stajlarını tamamladı.

Çora, bilişsel davranışçı terapi yöntemleri, sanat terapisinde ve oyun terapisinde çeşitli tekniklerin kullanılması, çözüm odaklı eğitim, duyu bütünleme eğitimi, objektif, projektif, zeka ve gelişim testleri, WISC-IV gibi bir çok ölçeğin sertifikasını aldı.

2012 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde başladığı psikodrama eğitiminin temel aşamasını bitiren Çora, bu süreçte psikodrama temel teknikler, grup terapisinde ve psikodramada terapötik faktörler, rol kuramı ve psikopatolojik bozukluklar, bir psikodrama oturumunun teknik analizi gibi seminerler alıp, yaz çalışmalarında Marcia Karp, Judith Teszary, Eva Fahlstorm ve Kate Kirk gibi psikodramanın önemli isimleri ile çalıştı.

Çalışma hayatına özel eğitim rehabilitasyon merkezinde ve anaokulunda çalışarak başladı. Daha sonra çeşitli özel ilköğretim okullarında, öğrenmenin nörogelişimsel basamakları, farklılaştırılmış eğitim, öğrenme sorunları, PYP (Primary Years Programme), ilk yıllar programı öğrenme yaklaşımları, davranış yönetimi, bedenimiz-sınırlarımız programları gibi eğitimler aldı. Yedi yıl Açı Okulları’nda İlkokul Rehber Öğretmeni olarak çalıştı ve birçok farklı psikolog ve Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner’den eğitim ve süpervizyon desteği aldı.

Halen Pakkan Okulları’nda rehberlik bölüm koordinatörü olarak çalışmaya devam eden Çora, Mart 2017 yılından bu yana Prof. Dr Özgür Öner Psikiyatri Kliniği’nde; çocuklara “bireysel terapi” uygulamakta ve ağırlıklı olarak otizm tanısı almış çocuklarla ve ergenlerle terapilerini gerçekleştirmekte, Dr. Özgür Öner’den vaka süpervizyonu almakta ve Prof. Dr. Özgür Öner’in süpervizörlüğünde uygulanan gölge öğretmen eğitimi programında “Yaş Gelişim Özellikleri, Davranış Yönetiminde Kullanılan Yöntem ve Teknikler, Okul Döneminde Yaşanan Sorun Davranışlar, Vaka Analizleri ve Vaka Çalışmaları” eğitimleri vermektedir.Online Destek