fb
Gölge Öğretmen Eğitim Programı - Noema Aile Etkinlikler

Gölge Öğretmen Eğitim Programı

05 Aralık
Zoom Uygulaması 10:00 - 18:00

www.noemaaile.com sitesinin yıllık özel üyeleri Noema Aile eğitimlerinden %10 indirim hakkına sahip olmaktadır. Üyelik seçenekleri için tıklayınız.

 

Eğitim İçeriği

 

- Program kapsamında otizm, hiperaktivite, dürtüsellik, gelişim sorunları, davranış sorunları gibi konularda detaylı bir eğitim verilecek ve bu sorunlara sahip olan öğrenciyi tanıma çalışmaları yapılacaktır.

- Çocukların yaş gelişim özelliklerine göre davranışlarını, okulda karşılaşılan problemleri,  bu problemlerle başa çıkma yöntemlerini gözlemlemek ve uygulama becerilerini geliştirmek amacıyla vaka ve süpervizyon çalışmalarına yer verilecektir.

 

Kimler Gölge Öğretmen Olabilir?

 

Çocukları seven ve onlarla anlaşabilen, sorun çözme becerileri gelişmiş, zor durumlarda sakinliğini koruyabilen, tutarlı, iki ya da dört yıllık üniversite mezunu ya da üniversite eğitimi devam eden herkes “gölge öğretmen” olabilir ve bu eğitime başvurabilir.

 

Gölge Öğretmen Kimdir?

 

Gölge Öğretmen, okul ve eğitim ortamında gelişimsel, davranışsal ve duygusal alanlarda destek ihtiyacı olan çocukların okula, diğer çocuklara, eğitime ve sosyal hayata uyumunu arttırmak, yardımcı olmak amacıyla çocuğa okul ve sınıf yaşantısında bireysel olarak destek olan bağımsız bir kişidir.

 

Gölge öğretmen olacak kişinin bu konunun uzmanlarından doğru eğitimi almış olması, özel gereksinimli çocukla kaynaştırılmış ortamlarda tüm gün boyunca çalışmak üzere yetiştirilmiş olması gereklidir.

 

Aileler Neden Gölge Öğretmen’e İhtiyaç Duyar?

 

Bazı özel çocuklar erken yıllarda, okul öncesi ve ilkokul döneminde sınıf ortamına uyum sağlamakta zorluk çeker. Bunların arasında yüksek işlevli otizm spektrum bozukluğu tanısı almış, dürtüsellik/hiperaktivite problemleri yaşayan, diğer çocuklara zarar verebilen, sınıf düzenini aşırı bozan, gelişim olarak yaşıtlarından geri olan çocuklar sayılabilir. Bu öğrencileri okul hayatına adapte etmek, sosyal hayata kazandırmak, sınıfa/derse uyumu konusunda çocuğa birebir destek olmalarını sağlamak için birçok aile “gölge öğretmen” ile çalışmayı tercih etmektedir.

 

Eğitim Şekli Nedir?

 

Eğitim 2 basamaklıdır.

 

Teorik Eğitim (Online - 20 Saat)

 

- Otizm, gelişim sorunları, sosyal sorunlar, davranış problemleri, dürtüsellik, hiperaktivite gibi sorunlar ve bunlarla baş etme yolları ile ilgili teorik eğitim.

- Çocukların gelişim dönemlerine göre özellikleri, okullarda çeşitli sorunlar ve uyum güçlükleri yaşayan öğrenciler ile çalışma yöntemleri, aile-öğretmen-okul üçgenindeki ilişki yönetimi, okulda yaşanabilecek beklenmedik durumlarla başa çıkma yolları ile ilgili eğitim.

 

Uygulamalı Süpervizyon (Yüz yüze - 30 Saat)

 

30 saat süreyle, bir özel okulda öğrenci gözlemi ve sonrasında süpervizyon çalışması yapılacaktır. Bu bir saha çalışması olup, bu mesleğe ilk adım atacak olan gölge öğretmen adaylarının veya alanda çalışıp kendisini geliştirmek isteyenlerin, karşılaşabilecekleri sorunları ve bunlara yönelik tutumları gözlemlemesini amaçlamaktadır.

 

Tarihler:

 

1. Oturum: 5 Aralık Pazar 10.00-18.00

2. Oturum: 6 Aralık Pazartesi 19.00-22.00

3. Oturum: 7 Aralık Salı 19.00-22.00

 

Uygulamalı eğitim sonrası 5 saatlik süpervizyon ve sınav gerçekleşecektir.

 

Fiyat: 1400 + KDV = 1.652 TL.