fb
Noema Aile Blog - Hamilelikte Bulantı - Kusma

Hamilelikte Bulantı - Kusma

 

Bulantı-kusma özellikle ilk dönemlerde gebeleri rahatsız eden, yaşam kalitesini en çok bozan hadisedir. Ülkemizde 10 gebeden 6-7’sinde görülüyor. Gebelikte 4-6. haftada başlıyor, 8-12. haftada en yüksek seviyeye ulaşıyor, 16-20. haftadan sonra geriliyor. Fakat kadınların az bir kısmında gebelik boyunca sürebiliyor.

 

Şiddeti çok yoğun olmasa bile sıkıntı, rahatsızlık nedeni olabilir ve ilk 3-4 aylık süreyi çok zorlaştırır. Yorgunluk ve yoğun stres yaratır. Odaklanma güçlüğü ve uyku bozukluklarına yol açar. Kusma korkusu nedeniyle gündelik aktiviteler zor yapılır. Bazen başkalarının önünde kusma ve yardıma ihtiyaç duyma korkusu sosyal ortamlara girmekten çekinmeye bile yol açabilir. Yanı sıra bulantı-kusmanın anne karnında bebekte gelişme geriliğiyle ilişkili olduğu gösterilmiş. Bebek doğduktan sonra bile olumsuz etkisi olabilen bir durumdan söz ediyoruz. Bu bebeklerde kolik, uyku bozukluğu, ağlamalar daha sık görülüyor.

 

Peki hamilelikte bulantının nedeni nedir? Tam olarak bilmiyoruz ama gebenin psikolojisiyle yakın ilişkili olduğunu biliyoruz. Örneğin istenmeyen gebeliklerde daha sık görülüyor.

 

İlginç olarak gebeler bu durumu kendilerinin halletmesi gereken bir durum olarak görüp yardım aramıyorlar. Genellikle geleneksel yöntemlerle kendilerini tedavi etmeye çalışıyorlar. Bunlardan bir kısmı işe yarayabilir. Örneğin sabah yataktan kalkmadan önce tuzlu leblebi, çubuk kraker türü gıdalar yemek faydalı olabilir.

 

Hamilelikte bulantı-kusmayı azaltmak için neler yapılabilir?

 

Bulantı-kusma olsa da yemeye devam etmek, aç kalmamak gerek. Yemek kokusundan çok rahatsız oluyorsanız yemeği bir başkasının yapması iyi olabilir. Gıda takviyeleri dâhil hiçbir ilacı kadın doğum uzmanına danışmadan kullanmayın.

 

Ayrıca bulantı ve kusmaya neden olan psikolojik ve fizyolojik değişiklikleri gözden geçirmek iyi olur. Örneğin bulantı en çok sabah yataktan kalkar kalkmaz, aç kalınca ya da endişeli olduğunuz durumlarda ortaya çıkıyor olabilir. O zaman bu tetikleyiciler için tedbir almak gerekir. Bulantı-kusmanın en çok duygularını ifade etme güçlüğü olan kadınlarda görüldüğünü biliyoruz. Duygularınızı tanımak, onlardan korkmamak, muhatabına ifade etmek önemlidir. Belli etmekten kaçındığınız ne gibi endişeleriniz olabilir? Örneğin vücut görünümünüzün değişmesi, kilo almak, içinizde büyüyen bebeği kabullenmek, doğum sonrası döneme ait endişeler, maddi konular, eşinizle ilgili sorunlar… Öte yandan bulantı-kusmanın ağır olduğu ve kilo kaybıyla birlikte olan gebeliklerde bebeğe, kendine zarar verme düşüncelerinin bile olabileceği gösterilmiş. Bu nedenle bulantı-kusma ve yarattığı endişe yoğunsa bir psikiyatristten destek almak da gündeme gelebilir.

 

Şimdiye kadar gebelerin büyük çoğunluğunda görülen hafif bulantı-kusmadan söz ettik. Fakat gebelerin çok az bir kısmında belirtilerin çok şiddetli olduğu hiperemezis gravidarum adı verilen tablo görülebilir. Bu durumda hiçbir şey yiyip içemezsiniz. Kilo kaybedilir, vücutta tuz ve mineral dengesi bozulabilir. Bu ise hastanede yatırılarak tedavi edilmeyi gerektirebilir. Sizdeki durum nedir? Bunu en iyi bilecek kişi, sizi takip eden kadın doğum doktorunuzdur. 

 

 

 

Uzm. Dr. Nilay Sedes Baskak
Psikiyatrist - Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar