fb
Noema Aile Blog - Elektromanyetik Dalgalar Çocuğunuzun Sağlığına Zararlı Mıdır?

Elektromanyetik Dalgalar Çocuğunuzun Sağlığına Zararlı Mıdır?

 

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, elektromanyetik dalgaların insan sağlığına etkilerini ortaya koymaktadır.

 

Özellikle ebeveynlerin; en sık şikayetçi olduğu konu çocuklarımızın cep telefonları, bilgisayar vb. elektronik cihazları yoğun kullanımları sonucu radyasona maruz kalma tehlikesidir.

 

Kullanılan tüm elektromanyetik cihazların tehlikesi, bu cihazların kullanım süresine, vücuda olan mesafesine ve baz istasyonuna olan uzaklığa bağlıdır.

 

Bu nedenle bu cihazlardan korunmanın en iyi yolu bu cihazları olabildiğince kontrollü kullanmaktır.

 

Ev Aletleri:

 

Çoğu insan için elektromanyetik dalgaların ana kaynağı motorlu, transformatör içeren ev aletleri veya ısıtıcılardır. 1990’lardan itibaren bilgisayar ve ekranlardaki elektromanyetik alan miktarı üreticiler tarafından azaltılmaktadır. Elektromanyetik alanın gücü kaynağa olan uzaklık arttıkça hızla azalır. Bu nedenle korunmanın en iyi yolu kaynaktan uzak durmaktır.

 

Cep Telefonları:

 

Mobil telefonlar iki yönlü radyo gibi çalışırlar; cep telefonlarının bir alıcısı bir de vericisi vardır. Konuştuğunuzda cep telefonu radyofrekans radyasyonuyla baz istasyonu ile bağlantı sağlar. Baz istasyonları devamlı olarak belli bir radyasyon yayar. Elinizdeki telefonun yaydığı radyasyon miktarı telefonu kullanma sürenize, telefonun vücudunuza olan mesafesine ve baz  istasyonuna olan uzaklığınıza bağlıdır. Bir telefonun yaydığı radyasyon baz istasyonunun yaydığında 100-1000 kat daha fazladır.

 

Telefonların biyolojik etkileri ile sağlık üzerine olan etkileri arasında büyük farklar vardır. Örneğin RF radyasyonu beynin ısısını az derecede olsa da arttırır ama bu biyolojik etki otomatik olarak bir sağlık sorunu yaratmaz. RF radyasyonu kanser yaratamaz. Kanser yapan radyasyon tipleri farklıdır. Cep telefonunun yarattığı en büyük sorun trafik kazalarıdır!
 

Ailelerin büyük endişlerinden biri, cep telefonlarının çocuklara zararları konusundadır. Ancak şu ana kadar olan bilgiler cep telefonlarının sağlığa zarar vermediği yönündedir ama yine de endişeliyseniz:

 

Daha düşük SAR oranı (daha düşük radyasyon) olan cihazları tercih edin.

Telefon konuşmalarını kısa tutun.

Kulaklık kullanın.

Telefonu devamlı üzerinizde taşımayın.

Radyasyon engelleyici filtreler kullanmayın. Bu filtrelerin radyasyonu engellediği kanıtlanmış değildir, ama tersine cep telefonunun daha fazla radyasyon yaymasına neden olabilirler.

 

 

Kaynak: Amerikan Pediatri Akademisi, 2012; https://www.betterhealth.vic.gov.au/

 

 

 

Prof. Dr. Özgür Öner
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi, Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar