fb
Noema Aile Blog - Emzirme Sırasında Karşılaşılan Problemler

Emzirme Sırasında Karşılaşılan Problemler

 

 

Anne sütünün ne kadar önemli olduğunun bilincindesiniz ve bebeğinizi emzirmek istiyorsunuz. Buna rağmen olmuyor mu? Hemen pes etmek ve kendinizi yetersiz hissetmek yok. Birçok anne emzirme sorunları yaşayabilmektedir. Yaşanan bu sorunların altında yatan en temel neden ise “bebeğin memeye doğru yerleştirilmemesi”dir.

 

Bebek memeye doğru yerleşmediğinde yeterli süt alamaz. Sürekli aranan, ağlayan, huzursuz bir bebek olur. Büyümesi olumsuz etkilenir. Ayrıca bebek memeden yeterli miktarda sütü boşaltmadığında anne de yeterli süt üretemeyecektir. Çünkü süt yapımı ve salınımı için talep eden bir bebek gereklidir. Bebek, emerek anne memesine duyusal uyaran verir. Bu durum annenin beyninin hipofiz denen kısmından prolaktin ve oksitosin dediğimiz hormonlarının aktive olmasını sağlayacaktır. Böylece anne vücudunda süt yapılıyor olacak ve salınım işlemi gerçekleşecektir. Şunu unutmamak gerekir ki bebek emdiği kadar süt yapılır ve salınır. Her bebek kendi ihtiyacı kadar olan sütü böylece belirler.

 

Bebek memeye doğru yerleşemez ve meme ucunu emerse, bebekte yeterli süt alamamanın yanı sıra, annede meme başı çatlağı görülebilir. Meme başı çatlağı olan annelerde emzirme çok ağrılıdır. Bu noktada koruyucu ve önleyici kremler maalesef etkili değildir ve önerilmemektedir. Meme başı çatlağını düzeltmenin tek yolu bebeğin memeye doğru yerleştirilmesidir. Yani meme ucunu değil areola dediğimiz memenin koyu kahverengi kısmının tamamını almasıdır.

 

Meme başı çatlağı tedavi edilmezse memede mantar enfeksiyonu da görülebilir. Annenin memesi ağrılı, beyaz mantar plaklarıyla kaplı, bazen kanamalı olabilir. Anne memesinde mantar olduğunda genelde bebeğin ağzında da pamukçuk vardır. Bu pamukçuklar genellikle bebeğin dilinde, damağında, yanaklarının iç yüzünde silmekle geçiremeyeceğiniz beyaz plaklar olarak kendini gösterir. Hem annenin hem bebeğin aynı anda tedavi edilmesi gerekir.

 

Bebeğin memeye doğru yerleşememesinden kaynaklanan diğer bir sorun ise memede süt göllenmesidir. Memeler süt dolu görünür ama sağdığınızda süt akmaz. Tıkalı meme ucu nedeniyle bebek yeterli süt alamaz. Annenin her iki memesi de gergin ve hassastır. Tedavisi ılık duş altında masajla süt sağılarak sarı süt tıkaçlarının uzaklaştırılması şeklinde olur. Tekrarlamaması için de yine etkin emzirme gereklidir. Tedavi edilmezse mastit dediğimiz memenin iltihaplı enfeksiyonuna davetiye çıkarır. Mastit durumunda anne hasta gibidir. Ateşi çıkabilir. Doğru tanı konulması önemlidir. Çünkü tedavisi, uygun antibiyotik bazen de abseleşme durumunda cerrahi müdahaledir.

 

 

Doç. Dr. Seda Topçu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

İlginizi çekebilecek diğer yazılar