Noema Aile Blog - Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne Sütü Neden Önemlidir?

 

Anne sütü bebek için her zaman hazır, temiz, uygun sıcaklıkta bulunan, onun her türlü besinsel ihtiyacını karşılayan, bebeğin büyüme ve gelişmesi için en uygun, eşi benzeri olmayan bir kaynak. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeli, anne sütüyle beslenmeye de 2 yaşın sonuna kadar devam edilmeli. Biz bebeğimize ilk 6 ay sadece anne sütü vererek yalnızca erken bebeklik dönemindeki büyüme gelişimini desteklemiş olmuyoruz.  Aslında bebeğimizin 30-40 sene sonraki geleceğine yatırım yapıyoruz.

 

Anne sütünün faydaları arasında en önemlisi bebeği hastalıklardan korumasıdır. İçeriğinde bulunan birçok antienfektif madde sayesinde bebeği üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, ishal, alerjik hastalıklar gibi birçok hastalıktan korur. En önemlisi de ileride karşılaşabileceği şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, otoimmün hastalıklar hatta kanserden korur.

 

Emzirme süresince anne ile bebeğin sürekli temas halinde olmasının, bebeğin kendini güvende hissetmesini sağladığı, emzirilen bebeklerin nörolojik gelişimlerinin daha iyi olduğu, emzirmenin psikomotor ve zihinsel gelişimi hızlandırdığı, ileri dönemde okul başarısını arttırdığı ve daha mutlu çocuklar olmalarına katkıda bulunduğu bilinmektedir.

 

Ayrıca emzirme, anneyi de yumurtalık kanseri, endometrium kanseri, meme kanseri, kansızlık ve kemik erimesinden korumaktadır. Annenin gebelik öncesi kilosuna kolayca gelmesini sağlamaktadır.

 

 

Doç. Dr. Seda Topçu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

İlginizi çekebilecek diğer yazılar