fb
Noema Aile Blog - İklim Değişikliği Hızlanarak Devam Ediyor

İklim Değişikliği Hızlanarak Devam Ediyor

 

Şu anda Türkiye yaygın bir şekilde devam eden yangınların şokunu yaşıyor. Ne yazık ki bu trajediler ve iklim krizi geleceğimizin rutin bir parçası olacak gibi görünüyor. Oregon Üniversitesinden William Ripple ve arkadaşlarının yeni yayınlanan makalesine göz attığımızda bilim adamlarının izlediği dünyamıza ait 31 değişkenden 18’inin bu sene rekor düzeyde kötü durumda olduğundan söz ediliyor. Bazı kritik değişkenlere göz atarsak:

 

Yiyecek: Dünyadaki geviş getiren hayvan sayısı bir rekor kırarak 4 milyarın üstüne çıkmış durumda. Bu durum atmosferdeki karbondioksit düzeyini yükseltiyor.

 

Amazon: Yağmur ormanlarındaki azalma rekor kırıyor. 2020’de 1,1 milyon hektar yağmur ormanı yok edilmiş (karşılaştırma için, 1.8.2021 itibariyle bu sene ülkemizdeki yangınlarda yanan alan 96.000 hektar). Amazon yağmur ormanları artık karbondioksit hapsetme özelliğini kaybetmiş durumda.

 

Sera gazları ve sıcaklık: Karbondioksit, metan ve nitröz oksit düzeyleri rekor düzeyde. Kayıtlı en sıcak 5 yılın hepsi son 6 yıl içinde gerçekleşmiş. 2021’de kayıtlı en sıcak yıl oluyor.

 

Buzulların erime ve deniz seviyesinin yükselmesi rekor düzeyde.

 

Bütün bu değişikliklere rağmen insan davranışları ve ekonomik faaliyetler eskisi gibi devam ediyor.

 

Dünyada gördüğümüz ve hızlanan bütün bu değişiklikler sadece 1,5 derece ısınma ile ortaya çıkanlar. Eğer tahmin edildiği gibi 3-5 derece arasında bir değişiklik olursa yüzyılın sonuna kadar şu anda yaşadığımızdan bambaşka bir dünyada var olmaya devam edeceğiz.

 

Dolayısı ile mesele ormanları şu yaktı bu yaktı değil. Dünyanın her tarafından farklı şekillerde yaşanan bir sürecin etkilerini görüyoruz ve ne yazık ki çok daha şiddetli şekilde görmeye devam edeceğiz.

 

 

Prof. Dr. Özgür Öner
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi, Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar