Noema Aile Blog - Kız mı? Erkek mi? Önemli mi?

Kız mı? Erkek mi? Önemli mi?

 

Cinsiyeti ne olursa olsun önemli olan sağlıklı olsun. Bu sözü çokça duydunuz, duyacaksınız hatta siz de söyleyeceksiniz. Peki bu söz ne kadar samimi?

 

Öncelikle dünyada cinsiyet tercihi diye bir şey var mı? Zamanla giderek azalsa da, dünya üzerinde hala erkek çocuğu doğurmanın tercihinin baskın olduğundan söz edebiliriz. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada İzlanda ve İspanya hariç, diğer batı ülkeleri dâhil, ebeveynlerin tercihi erkek çocuk yönünde. Amerika, Kanada, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde bile bu böyle. Bunun kültürel, ekonomik, ailevi pek çok nedeni olabilir. Erkek çocuğu doğurma tercihinin doğuya gittikçe daha da arttığını biliyoruz. Örneğin dünyanın doğusunda erkek çocuk sahibi olmak daha düşük boşanma oranlarıyla ilişkili. Hatta Dünya Sağlık Örgütü, Çin ve Hindistan gibi bazı ülkelerde suni yöntemlerle sağlanan erkek bebek oranındaki artışın artık toplumun demografik dokusuna zarar verdiğini söylüyor.

 

Dünyada zaten erkek çocuğu doğurmak yönünde bir cinsiyet tercihi var. Bu konuda sizin de bir tercihiniz olabilir. Erkek bebek isteyen aileler, eğer bebek kız olursa, -bir tercihi olmayan ailelere göre- kız çocuğuna daha az kaynak ayırıyor, kızı daha çok ihmal ediyor. Ana babası erkek isteyen kızlar daha fazla travmaya uğruyor. Travmaya uğrayan çocuklarda -uğramayanlara göre- ileride her türlü psikiyatrik hastalık, madde kullanımı daha fazla görülüyor. Bu çocuklar daha fakir oluyorlar, daha erken ölüyorlar!

 

Peki ya annesi-babası erkek çocuk isteyen oğlanlar çok mu şanslı? İlginç olarak “hayır değil!”. Bu erkek çocukların da (ana-babası herhangi bir cinsiyet tercihi olmayan çocuklara nazaran) omuzlarına daha fazla yük yüklendiğini, daha fazla cezalandırıldıklarını, sonuçta yine daha fazla travmaya uğradıklarını görüyoruz. Yani ailede bir cinsiyet tercihi olması, bu tercih emeline ulaşmış olsun ya da olmasın olumsuz sonuçlanıyor. Cinsiyet tercihiniz amacına ulaşmadığı takdirde kızınızı, oğlunuzu ihmal etmeyin, ona abartılı yükler yüklemeyin.

 

Bir diğer problem alanı şudur. Eşinizin ve ailesinin erkek çocuk beklentisi var ve bunu ima ediyorlar. Ama bebeğin kız olduğunu öğrendiniz. Bu noktada belki farklı zamanlarda görümcenize, kayınvalidenize, eşinize birebir konuşurken bu soruyu sorabilirsiniz. Bakalım sorulunca da ima ettikleri gibi mi yoksa farklı mı yanıt veriyorlar? Bakalım hepsinin tercihi hakikaten aynı mı? Bu konuşmalarda bilimin sizin arkanızda olduğunu bilin. Zira kız çocuk sahibi olmak -oğlana göre- ebeveynlerin yaşam kalitesini daha çok yükseltiyor. Diğer bir deyişle kız size oğlandan daha iyi bakıyor.

 

 

Doç. Dr. Bora Baskak

Psikiyatrist - Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar