Noema Aile Blog - Gebeliği Eşe Dosta Ne Zaman Duyuralım?

Gebeliği Eşe Dosta Ne Zaman Duyuralım?

 

Toplumumuzda genellikle gebelikte 12 haftayı atlatalım da, o zaman duyururuz görüşü hakim. Annelerle konuştuğumuz zaman ‘gebelikten emin olalım’, ‘düşmediğinden emin olalım’ ya da 'nazar değmesin’ gibi nedenleri öne sürüyorlar. Özellikle daha önceden düşük öyküsü olanlar bazen 20. haftaya kadar duyurmamayı tercih edebiliyorlar.

 

Tıbbi olarak konuyu ele alırsak, gebeliklerin %10-25’inin düşükle sonlandığını ve bunların %80’inin ilk 3 ayda olduğunu görüyoruz. Yani 3. aydan sonra düşük riski belirgin olarak düşüyor. O zaman gebelikte 12. haftayı beklemenin tıbbi bir dayanağı var gibi. Fakat ilk trimester (3 aylık dönem) anne için aslında zor bir dönem. Bulantı kusmanın fazla, duygusal dalgalanmaların çok, sosyal destek gereksiniminin yüksek olduğu bir dönem. Öte yandan nazar konusunda hiçbir bilimsel çalışma yok. Ama sosyal desteğin önemi konusunda çok çalışma var. Örneğin ilk 3 ayda aile, arkadaş ve partner desteğinin azlığı düşük riskini arttırıyor. Yani nazar değer de düşük olur diye bu haberi paylaşmamak bilakis düşük riskini arttırabilir.

 

Eğer çalışan bir anne adayıysanız hamilelik haberini vermemek, iş yerinde gebeliğin avantajlarından da faydalanamamak anlamına geliyor. Hamilelik haberi ile işyerinde size tanınacak bazı imtiyazlardan mahrum kalabilirsiniz.

 

Hamile olduğunu söylemenin bir diğer dezavantajı bazen eşinizin ‘ağzındaki baklayı’ sizden önce çıkarmasından mütevellit ailelerin bunu sizden değil ondan öğrenmesi oluyor. Gebeliği duyurma anı önemli bir an. Bu haber insanın hayatında çok sık paylaştığı bir haber değil. Ayrıca bunu paylaşmanın vereceği olumlu hislere de ihtiyacınız olan bir dönemdesiniz. Dolayısıyla ailelerin, arkadaşlarınızın bu haberi doğrudan sizden ya da eşinizle beraber sizden alması en doğal hakkınız.

 

Her ailenin kendine ait dinamikleri var. Dolayısıyla gebeliği duyurmanın genel geçer doğru bir zamanı ya da kuralı yok. Fakat yine de;

 

-Eşinizle beraberce konuşarak gebeliğinizi ne zaman ve kimlere duyuracağınız konusuna vakit ayırmanız önemli. Bu kararı beraber vermelisiniz.

 

-Haberi beraber vermek en iyisi ama duyuran kişi eşiniz değil siz olun.

 

-‘Dede olacaksın’, ‘seni torun sahibi yapacağım’ gibi iddialı ifadeler yerine, mevcut durumu özetleyen ‘ben hamileyim’ gibi ifadeler daha mütevazi ve samimi olabilir.

 

-Herkese aynı zamanda duyurmak zorunda değilsiniz. Eğer bir itilaf söz konusu değilse baba adayına hemen söylemek gerek. Arkadaşlar, aileler sıralamasını siz yapın.

 

-Son olarak ilk trimesterde desteğin önemini gözeterek, 3. ayın sonuna makul bir alternatif olarak bebeğin kalp atışlarının duyulduğu 7. haftanın sonunun da iyi bir zaman olduğunu hatırlatmak isteriz. 8. hafta genellikle ilk doktor muayenesine de denk geldiği için tıbben doğrulanmış bir haberi paylaşmış olursunuz.

 

 

Doç. Dr. Bora Baskak
Psikiyatrist - Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar


Çocuk Yapma Kararını Nasıl Vermeliyim?

Çocuk yapmaya karar vermek bir evlilikte alacağınız en önemli karar.
10.04.2021
Psikiyatrik Bir Hastalığım Var ve Hamile Kalmak İstiyorum

Psikiyatrik bir hastalığınız varsa ve hamilelik düşünüyorsanız nasıl bir yol izlemek gerekir? Eğer daha önceden tanı konmuş şizofreni, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, yineleyen depresif bozukluk ya da otizm spektrum bozukluğu gibi bir psikiyatrik bozukluğunuz varsa hamileliğinizin mutlaka planlı olması gerekir. Kendi kendinize
14.04.2021
Çocuk Yapma Kararını Eşimle Birlikte Nasıl Vermeliyiz?

Alınan kararın ‘ortak bir karar’ olabilmesi için karşılıklı olarak beklentiler ve endişelerden söz etmek iyi bir yaklaşımdır.
10.04.2021
Anne Baba Olmak

Hamilelik; hem bebeğin anne karnında sağlıklı büyüyüp gelişmesi, hem de aile bireylerinin anne – baba olmaya hazırlandıkları özel bir süreçtir. Bu süreçte, anne adayı fiziksel ve ruhsal olarak yeni bir bebeğe bakabilecek şekilde yenilenir ve gelişir.
16.04.2021
Doğumdan Önce Bilinmesi Gerekenler

Keyifle geçen gebelik sürecinin korku ve merakla karışık belki de en heyecan verici kısmı doğumdan hemen öncesi.
21.08.2021
Tüp Bebek Yönteminin (IVF) Psikolojisi

Çocuk sahibi olamamanın psikolojik etkisi sevdiğiniz birini kaybetmeye eş değer. Bunu yaşayan çiftler bir yas süreci yaşadıklarını söylüyorlar. Genellikle yas sürecinde kendini suçlama ve aşağılık duyguları görülmez. Ama çocuk sahibi olamayan çiftler yaşadıkları yas sürecinde bu duyguların da ortaya çıktığından söz ediyor. Tıbbi olarak aslında tam bir depresyon tablosuna benziyor.
10.04.2021