fb
Noema Aile Blog - Sınav Tüyoları

Sınav Tüyoları

 

Sınav Tüyoları

 

Sınavda başarılı olmak için zamanı iyi kullanın. Chicago Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre başarılı öğrencileri diğerlerinden ayıran özeliklerden birisi bu öğrencilerin soruda nereye bakacaklarını iyi bilmeleridir.

 

Bunun için soruyu yavaş okuyun. Önceden gördüğünüz sorulara benzetip hemen atlamayın. Özellikle asla, her zaman, kesinlikle, -melidir, ve/veya gibi ek ve kelimelere dikkat edin. Karmaşık soruları parçalara bölün. Yanıtınız bu parçaların her birisi ile karşılaştırıp tutup tutmadığına bakın.

 

Sınavda başarı sağlamak ve testte dikkatsizce hatalar yapmamak için, üzerinizdeki zaman baskısı azaldığı zaman yanıtlarınızı tekrar kontrol edin.

 

Şıkları görmeden önce yanıtı tahmin edin. Eğer şıklarda bu yanıt varsa işiniz çok kolaylaşır.

 

Genelde doğru yanıtlar ile soru kökünün gramer yapısı birbirine benzer. Buna dikkat edin.

 

Eğer iki şıkta birbirine açıkça ters ifadeler varsa doğru yanıtın bunlardan birisi olma olasılığı daha yüksektir.

 

Eğer bir sorunun yanıtını hatırlayamadıysanız diğer sorulara devam edin. Birçok zaman diğer soruları okurken önceki sorunun yanıtını da hatırladığınızı fark edeceksiniz.

 

Şıkları ikiye indirince tahmin etmekten ve birisini işaretlemekten korkmayın! Olasılık hesabı yaparsanız bunun daha karlı olacağını göreceksiniz.

 

Soruların altında aşırı anlam aramayın. Eğer yanıtınız size doğru görünüyorsa şıklarda daha karmaşık görünen bir alternatifin olması sizi şüpheye düşürmesin.

 

Herkese başarılar!

 

 

 

Prof. Dr. Özgür Öner
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi, Psikoterapist

İlginizi çekebilecek diğer yazılar